W Darłówku, dzielnicy miasta położonej nad morzem, są dwie plaże przedzielone rzeką Wieprzą: wschodnia, którą miejscami oddzielają od morza kamienie, oraz dużo większa, zachodnia. To one oraz unikalny mikroklimat z dużą zawartością jodu ściągają do kurortu turystów. Ale Królewskie Miasto Darłowo, w którym urodził się król Danii, Norwegii i Szwecji Eryk I, ma do zaoferowania o wiele więcej.
Będąc w Darłowie, warto zobaczyć jedyny w Polsce rozsuwany most dla pieszych i rowerzystów. Jest rozsuwany o pełnych godzinach. Jego wieża kontrolna lokalnie nazywana jest UFO, ponieważ wygląda jak stożek o ściętym czubku z oknami dookoła.
– Zastąpił on XVII-wieczny most zwodzony typu holenderskiego, który z przyczyn technicznych rozebrano. Most jest atrakcją dla przyjezdnych, a mieszkańcom ułatwia komunikację pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Darłówka – tłumaczy Artur Wejnerowski z Biura Promocji Miasta Darłowo.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Wyspa Łososiowa o powierzchni ok. 2 ha między rzeką Wieprzą a Kanałem Młyńskim. Możemy na nią wejść dwiema bramami (od ul. Skłodowskiej i od ul. Kanałowej). Są tu m.in. stoły piknikowe, plac zabaw dla dzieci, można pograć w szachy i warcaby na specjalnych stołach. Jest także przystań kajakowa i pole biwakowe. To ciekawe miejsce spotkań, jedno z ulubionych miejsc mieszkańców i przyjezdnych. Wiosną i latem odbywają się tu kiermasze i koncerty. W zimie jest tu zaś lodowisko miejskie – mówi Artur Wejnerowski.
W maju organizowany jest na wyspie Pchli Targ oraz Dni Darłowa (20–22 maja). Natomiast w czerwcu Festyn Rodzinny DORT (18 czerwca – w tym roku już III edycja) i Noc Świętojańska. A 23 lipca odbędzie się festyn z okazji Dnia Wody.