Rz: Lubelski Park Naukowo-Technologiczny został animatorem platformy startowej connect, która powstała w ramach programu „Polska wschodnia 2010–2014". Ile start-upów otrzyma wsparcie?
Tomasz Małecki: W pierwszej preselekcji trafi do nas 150 pomysłów. Wybierzemy z nich 70 najlepszych, które otrzymają wsparcie przygotowujące do aplikowania o dofinansowanie w wysokości do 800 tys. zł ze środków Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Pomysły mogli zgłaszać młodzi ludzi do 35. roku życia, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej zbieżnej z tą, która ma być czołowa w ramach nowej spółki.
Jaka jest w tym projekcie rola LPNT?
W ramach procesu inkubacji firmy zapewniamy bezpłatną możliwość wynajęcia powierzchni biurowej, doradztwo prawne, księgowe i marketingowe przez okres maksymalnie siedem miesięcy. A także opiekuna start-upu, który będzie takim zastępczym prezesem na wstępnym etapie. Dodatkowo gwarantujemy środki na opracowanie logo, systemu identyfikacji wizualnej i strony internetowej. Organizujemy też proces akceleracji projektu składający się z cyklu spotkań weekendowych, w ramach których pomysłodawcy zweryfikują swoje hipotezy biznesowe, opracują produkt finalny, nauczą się metodologii wykorzystywanej w start-upach, przyjmą własny model biznesowy. Potem podczas spotkań tzw. demo days prezentować będą swój pomysł biznesowy przed funduszami venture capital, które są naszymi partnerami oraz aniołami biznesu.
Czy lubelska platforma startowa różni się od tych, które wystartowały jednocześnie w Białymstoku lub Kielcach?