Wciąż bardzo często można usłyszeć narzekania, że Polska niedostatecznie inwestuje w rozwój nowych technologii, a otwieranie u nas fabryk czy montowni sprzętu nie zapewni niezbędnego potencjału rozwojowego dla gospodarki.
– Z racji uwarunkowań historycznych nie mogliśmy być częścią poprzednich rewolucji technologicznych, dzisiaj choćby z racji wykształconych kadr, jesteśmy w stanie wykorzystać tkwiący w nas potencjał. Rozwój technologii to jeden z priorytetów – mówił na konferencji Amazona Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Widać potencjał
Zagraniczne firmy już od dawna starają się na naszym rynku rozwijać systemu nowoczesnych usług, czego przykładem jest właśnie IBM. Kraków Software Lab powstało już w 2005 r. i wciąż się rozwija.
– Tworzy innowacyjne oprogramowanie dla klientów i partnerów IBM w Polsce i zagranicą, jak również projektuje i wdraża rozwiązania IBM dla zmieniającego się rynku – mówi Aleksandra Porowska, rzecznik firmy.
Krakowskie centrum bierze udział w najbardziej zaawansowanych projektach amerykańskiego koncernu, w ostatnim czasie między innymi przy rozwoju oprogramowania kognitywnego, czyli wykorzystującego takie techniki, jak rozpoznawanie obrazu, przetwarzanie języka naturalnego czy uczenia się. Krakowski obiekt brał też udział przy budowie superkomputera IBM Watson.