Jedną z atrakcji Święta Województwa Lubuskiego, które zaplanowano na 25 czerwca w Parku Mużakowskim w Łęknicy, będzie prezentacja technologii, które powstają w zielonogórskiej, innowacyjnej, polskiej spółce Hertz Systems. Firma, która działa na rynku od 27 lat, a od ponad dwudziestu specjalizuje się w technologiach kosmicznych, przede wszystkim w nawigacji satelitarnej, synchronizacji czasu oraz w systemach komunikacyjnych. Spółka należy do Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Jej dyrektor generalny Zygmunt R. Trzaskowski jest także członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej.
- W czasie święta pokażemy ciekawe projekty, w których bierzemy udział oraz przedstawimy nasz potencjał – zachęca Magdalena Puszkarska z Hertz System. Wpisuje się to doskonale w hasło święta – „Natura – Nauka – Kosmos".
Projekt satelita
Dlaczego warto je poznać? Bo jest to jedna z firm, która uczestniczy w projekcie budowy polskiego satelity SAT-AIS-PL. Zielonogórscy inżynierowie pracują teraz nad opracowaniem modułu komunikacji pomiędzy satelitą niskoorbitalnym a stacją naziemną.
SAT-AIS-PL będzie pierwszym komercyjnym satelitą, którego wykonanie zlecono polskiemu konsorcjum przemysłowo-naukowemu. Na jego czele stanęła spółka Creotech Instruments z Piaseczna. W skład konsorcjum, oprócz zielonogórskiej spółki Hertz Systems, wchodzą także inne, innowacyjne firmy i instytuty badawcze: Atos Polska, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Łączności i Akademia Morska w Gdyni.
Projekt jest realizowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Prace potrwają przynajmniej siedem lat. Do końca pierwszego kwartału 2017 roku ma powstać projekt misji satelity, stworzona zostanie także architektura podsystemów. W latach 2017-2020 zostanie zbudowany prototyp systemu, a dopiero w kolejnym kroku właściwy satelita, który zostanie wyniesiony na orbitę.