Oto dwa najnowsze przykłady:
Za dwa lata ma się zakończyć rewaloryzacja XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej położonej na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku, popularyzującego różne dziedziny nauki. Koszt inwestycji wyniesie około 10 milionów złotych, z czego ponad połowę stanowić będzie dotacja z Unii Europejskiej, resztę pokryje miasto ze swojego budżetu.
Wozownię Artyleryjską wzniesiono w 1875 r. Początkowo służyła do przechowywania lawet i konstrukcji umożliwiających transport artylerii i amunicji. W okresie Wolnego Miasta Gdańska (1920-1939) została przekształcona w budynek mieszkalny, lokale socjalne mieściły się tam jeszcze w ostatnich kilku latach.
Obiekt jest niezwykle cenny pod względem architektonicznym, stanowi przykład konstrukcji szachulcowej, czyli jednej z najbardziej atrakcyjnych form budownictwa. Warto zobaczyć i zapamiętać: konstrukcja szachulcowa to takie cudo, gdy elementy konstrukcyjne widać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.
Hewelianum położone jest na terenie dawnych fortów, na tyłach głównego dworca kolejowego i autobusowego. Zajmuje 25 hektarów w pagórkowatym terenie. Jest tam rozlokowanych kilkadziesiąt murowanych obiektów - schronów, kaponier, składnic amunicji, powstałych głównie w XIX wieku, służących niegdyś obronie miasta, a dziś mieszczących naukowe wystawy i pracownie. A teraz, dzięki projektowi „Rewaloryzacja i adaptacja Wozowni Artyleryjskiej wraz z otoczeniem, na potrzeby Centrum Hewelianum w Gdańsku", nastąpi kompleksowa przebudowa wnętrza budynku, odnowienie elewacji wraz z odtworzeniem pięciu par wrót i mostku łączącego obiekt z fortyfikacjami na Wysokim Czole Kurkowym. We wnętrzu odrestaurowanej Wozowni znajdzie się miejsce na wystawy i konferencje oraz gastronomię. Piwo w zabytkowym otoczeniu smakuje lepiej, to pewne, sprawdzone.