Ród Lubomirskich jest najbardziej rozpoznawalny na Podkarpaciu. Mieszkańcy tego regionu znają miejsca, które w przeszłości należały do tej rodziny szlacheckiej, dzisiaj zlokalizowane są tam muzea, lub placówki kulturalne-wynika z badań przeprowadzonych przez Dział Badań i Analiz Strategicznych firmy Exacto dla Fundacji Książąt Lubomirskich.
Respondenci bez względu na to, czy proszono ich o przywołanie z pamięci znanych rodów szlacheckich związanych z Podkarpaciem, czy też o wskazanie znanych rodów na odczytywanej liście, w pierwszym rzędzie wskazywali Lubomirskich. (ponad 30 proc. wskazań). Na drugim i trzecim miejscu znalazły się rodziny Potockich i Krasickich. Następnie respondenci wymienili Czartoryskich oraz Zamoyskich.
Trzech na pięciu respondentów potrafiło wskazać obiekty, postacie lub wydarzenia historyczne związane z rodem Lubomirskich. Były to przede wszystkim skojarzenia z zamkiem w Łańcucie, z zamkiem rzeszowskim, ale także z obiektami historycznymi znajdującymi się zarówno w Przemyślu, jak i w Przeworsku. Przypomnijmy, że dawne siedziby należące do przedstawicieli rodu Lubomirskich rozsiane są po całym województwie. Skojarzenia uczestników badania oscylowały m.in. wokół przemyskiego Pałacu Lubomirskich oraz Parku Lubomirskich. Respondenci zwracali także uwagę na zamek w Krasiczynie i pałac w Sieniawie.
- Przez cztery wieki aktywnej obecności w dziejach Rzeczpospolitej, Lubomirscy pozostawili swój trwały ślad w jej historii. Wykazywali się znaczną aktywnością i przedsiębiorczością, ponieważ wypływając na szerokie wody, musieli zapracowywać na swą magnacką pozycję, której nie odziedziczyli po przodkach-przypomina Marek Wiatrowicz z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Placówka ta zainicjowała Turystyczny Szlak Gniazd Lubomirskich. - Prowadzi on przez Polskę, Ukrainę i Słowację. Obejmuje Rozwadów, Baranów Sandomierski, Boguchwałę, Łańcut, Pałac w Przeworsku, Lwów, a na Słowacji: Podoliniec oraz Starą Lubowlę -opisuje Marek Wiatrowicz.
Obecność Lubomirskich w świadomości mieszkańców południowej Polski wynika nie tylko z faktu zlokalizowania na tym terenie obiektów związanych z historią rodu. Związana jest także z działalnością Fundacji Książąt Lubomirskich.