Miasto bez sportu się nie rozwija

Nowe hale sportowe, sale gimnastyczne, boiska oraz place zabaw – wielkopolskie samorządy stawiają na projekty związane z kulturą fizyczną.

Publikacja: 05.09.2016 23:00

– Rozwój miasta to także zapewnienie mieszkańcom odpowiedniej bazy sportowej czy rekreacyjnej – tłumaczy Anna Błaszczyk z kaliskiego ratusza.

W Kaliszu trwa budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego przy szkole podstawowej nr 9. Warta 389 tys. zł inwestycja ma być ukończona do końca września. Z kolei przy podstawówce nr 22 powstaje nowa sala gimnastyczna. Jej oddanie zaplanowano na luty 2017 r., będzie kosztować 1,26 mln zł.

Już od połowy września dzieci będą mogły korzystać z nowego placu zabaw przy podstawówce numer 6. Powstaje tam też miejska siłownia, a całość kosztuje 40 tys. zł. Podobna inwestycja realizowana jest na osiedlu Piwonice.

Znacznie większym projektem jest budowa trybuny wschodniej i areny sportowej na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Łódzkiej. Inwestycja pochłonie 26 mln zł, z czego 10,5 mln zł to dotacje z resortu sportu.

Inwestycji związanych ze sportem jest w mieście realizowanych znacznie więcej. Dlaczego Kalisz inwestuje w sport i rekreację? - Stało się to konieczne, choćby z uwagi na szeroki zakres szkolenia sportowego, które realizują nasze Kluby Sportowe - tłumaczy Anna Błaszczyk.

W planach to miasto ma też m.in. przebudowę sali gimnastycznej w Zespole Szkół nr 10, czy budowę sali gimnastycznej w III Liceum Ogólnokształcącym. - W ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2017 kaliszanie złożyli nowe wnioski o wykonanie terenów sportowo-rekreacyjnych, które będą służyć zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym – mówi Anna Błaszczyk.

Także inne miasta inwestują w infrastrukturę sportową. W Gnieźnie powstaje hala widowiskowo-sportowa warta niemal 27 mln zł. Część środków na nią będzie pochodzić z budżetu państwa (9 mln zł), reszta z kasy miasta. – Hala ma być obiektem wielofunkcyjnym, umożliwiającym organizację imprez masowych - mówi Anna Dzionek z ratusza w Gnieźnie.

Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, podkreśla, że nowe place zabaw, plenerowe siłownie czy doświetlanie ścieżek biegowych nad jeziorami to inicjatywy umożliwiające aktywne spędzanie wolnego czasu, co bezpośrednio przekłada się na zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.

Z kolei w Pile trwa rozbudowa aquaparku. Powstanie tam basen sportowy o wymiarach 25 na 12,5 metra wraz z zapleczem socjalnym, co będzie kosztować ponad 10 mln zł. Inwestycja ma być gotowa za rok. Poza tym na osiedlu Motylewo powstają boiska do koszykówki, siłownia plenerowa i plac zabaw. Trwa też budowa dróg rowerowych przy ulicy Bydgoskiej oraz przy ulicy Szybowników.

Wśród największych inwestycji sportowo-rekreacyjnych w Poznaniu jest budowa basenu na osiedlu Zwycięstwa. Będzie on kosztował 12,5 mln zł, a ma być gotowy za trzy lata. Poza tym miasto modernizuje pływalnię letnią w Parku Kasprzaka, na co pójdzie 6,5 mln zł. Niemal tyle samo środków pochłoną prace remontowe w ośrodku sportowo-rekreacyjnym Golęcin, gdzie odnowiony ma być m.in. stadion lekkoatletyczny. Inwestycja ma być gotowa pod koniec tego roku.

Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego
Regiony
Moc wydarzeń na 25-lecie Dolnego Śląska
Materiał partnera
Ku lepszej przyszłości miast dla ludzi i planety
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Regiony
Dolny Śląsk z szeroką ofertą dla biznesu
Materiał Promocyjny
Zaskoczenie nowymi usługami Orange