Firmy z pomorza oferują swoim pracownikom coraz większy wybór pozapłacowych benefitów

Pracodawcy w Polsce co roku wydają na świadczenia pozapłacowe imponującą kwotę kilkunastu miliardów złotych. Na co idą te pieniądze?

Publikacja: 12.09.2016 23:00

Dofinansowanie zajęć na siłowni czy basenu to popularny sposób docenienia pracowników.

Dofinansowanie zajęć na siłowni czy basenu to popularny sposób docenienia pracowników.

Foto: 123 rf

Badania nie pozostawiają wątpliwości: zadowolony pracownik to dobry pracownik. Przedsiębiorstwa z województwa pomorskiego mają więc do zaoferowania swoim kadrom szeroką gamę benefitów.

– Grupa Energa zatrudnia w Polsce 8,5 tys. osób, z czego niemal 3 tys. na Pomorzu, co czyni ją największym pracodawcą w regionie. Pracownikom finansuje m.in. dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – mówi Jakub Dusza z biura prasowego Energi.

Dodaje, że pracownicy mogą też przystąpić do ubezpieczenia na atrakcyjnych stawkach i korzystać z programu MultiSport ze znacznym dofinansowaniem ze strony pracodawcy.

Podobnymi benefitami kusi Lotos.

– Zapewniamy atrakcyjny pakiet świadczeń socjalnych, w tym ubezpieczenie grupowe z funduszem inwestycyjnym opłacane przez pracodawcę, opiekę medyczną i dofinansowanie do wypoczynku pracowników i ich dzieci – wymienia Joanna Tyszka, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi Grupy Lotos.

Powiązane elementy

O pracowników dba też Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Firma podkreśla, że chodzi o trzy nierozerwalnie związane ze sobą elementy: promocję aktywności fizycznej, budowanie dobrego samopoczucia oraz równowagę pomiędzy pracą i życiem prywatnym. Pracownicy mogą np. korzystać z kart sportowych, które uprawniają do wejścia do większości obiektów sportowych w Trójmieście.

– Wychodzimy naprzeciw także tym, którzy szukają szybkiej odskoczni przed lub po pracy. W biurze do dyspozycji mają oni pokój sportowy, gdzie dostępne są: stepper, piłki, hantle, worek bokserski czy rower treningowy – mówi Grzegorz Blachowski, rzecznik Grupy GPEC. Szybkie tempo życia często stoi na drodze regularnym zajęciom.

– Dlatego raz w tygodniu pojawia się w naszym biurze trenerka personalna, która prowadzi krótkie, 15-minutowe treningi złożone z ćwiczeń rozciągających. Może w nich uczestniczyć każdy chętny. Cieszą się bardzo dużą popularnością – twierdzi Blachowski.

Istotne jest również obniżenie poziomu stresu wśród pracowników.

Niektóre firmy, jak choćby wspomniany GPEC, próbują znaleźć receptę i na to.

– Prowadzimy działania, które mają pomóc w utrzymaniu równowagi psychofizycznej. Do dyspozycji pracowników mamy dwa pokoje: kreatywny, która ma pobudzać do twórczej pracy i jest wyposażony w huśtawki i wygodne meble oraz pokój relaksu, w którym można zagrać w piłkarzyki i spędzić czas w swobodnej atmosferze – mówi rzecznik firmy, podkreślając że w planach jest też wprowadzenie voucherów na masaże.

Jednym z największych przedsiębiorstw w regionie jest odzieżowe LPP. Grupa tworzy miejsca pracy dla ponad 20 tys. osób w polskich i zagranicznych biurach, centrum logistycznym oraz w strukturach sprzedaży. – Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mają możliwość ćwiczeń pod okiem wykwalifikowanych trenerów na grupowych zajęciach fitness i w nowoczesnej siłowni, która znajduje się w naszej siedzibie w Gdańsku. Natomiast pracownicy krakowskiego oddziału LPP mają do dyspozycji boiska sportowe – informuje Marta Chlewicka, rzeczniczka firmy.

Autorskie programy

W Polsce do najpopularniejszych świadczeń należą pakiety medyczne, dodatkowe zajęcia sportowe, ale także szkolenia i kursy. – W samym 2015 roku nasi pracownicy odbyli w sumie 200 tys. godzin szkoleń, co daje średnio ponad 23 godziny na jedną osobę – szacuje rzecznik Energi. Dodaje, że tematyka jest różnorodna, np. w 2015 i na początku 2016 r. grupa przeprowadziła szkolenia z przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, w których wzięły udział wszystkie zatrudnione osoby.

Firmy korzystają ze sprawdzonych programów, ale również uruchamiają autorskie. – W ramach projektu „Grupa GPEC Gra" przygotowaliśmy wiele zadań, powiązanych zarówno z codzienną pracą, jak i rozwojem osobistym, czy hobby. Każde wykonane zadanie pozwala gromadzić punkty i wymieniać je na nagrody – mówi rzecznik firmy. Wyjaśnia, że punkty można zdobyć za takie zadania jak: dojazd do pracy rowerem, wypicie 2 l wody dziennie, regularną aktywność fizyczną, poświęcenie 3 h tygodniowo na swoje hobby, ale także za dojazd do pracy ze współpracownikami, czy udział w projekcie biznesowym. – Różnorodne zadania to także różnorodne nagrody. Wygrać można m.in. podwózkę do pracy przez członka zarządu, samochód służbowy na weekend, miejsce na parkingu, czy rodzinne zwiedzanie stadionu Energa Gdańsk – wymienia Blachowski.

Praktyka pokazuje, że firmy z innych krajów niekiedy oferują nieszablonowe benefity, takie jak choćby domowe agregaty prądotwórcze (Nigeria), urlop z powodu złamanego serca (Japonia), wsparcie w walce z nadwagą, sesje jogi czy drzemkę w dźwiękoszczelnej kapsule.

Zdarzają się też wpadki. Kilka lat temu głośno było o niemieckiej firmie Munich Re, która pracownikom zafundowała wystawną imprezę, podczas której mogli korzystać m.in. z usług wynajętych prostytutek. Potem zapewniała, że był to jednorazowy incydent.

Badania nie pozostawiają wątpliwości: zadowolony pracownik to dobry pracownik. Przedsiębiorstwa z województwa pomorskiego mają więc do zaoferowania swoim kadrom szeroką gamę benefitów.

– Grupa Energa zatrudnia w Polsce 8,5 tys. osób, z czego niemal 3 tys. na Pomorzu, co czyni ją największym pracodawcą w regionie. Pracownikom finansuje m.in. dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – mówi Jakub Dusza z biura prasowego Energi.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy