Nowe biurowce wyrastają w Gdańsku w odpowiedzi na potrzeby centrów usług dla biznesu

Inwestorzy szukający lokalizacji dla centrów usług gdańską metropolię mają zazwyczaj na krótkiej liście.

Publikacja: 12.09.2016 23:00

Kompleks biurowy Tensor firmy Euro Styl stanął w Gdyni przy ul. Łużyckiej.

Kompleks biurowy Tensor firmy Euro Styl stanął w Gdyni przy ul. Łużyckiej.

Foto: materiały prasowe

- Rynek biurowy w Trójmieście rozwija się najszybciej w historii. Nowe budynki powstają i w centrum, i na przedmieściach, rewitalizowane są starsze obiekty - opowiada Paweł Grabowski, ekspert BIG Nieruchomości.

- Rosnąca podaż jest odzwierciedleniem dużego popytu. W Gdańsku, jak podaje Grabowski, powstają kolejne etapy parków biurowych Alchemia i Olivia Business Centre z jednym z najwyższych biurowców w Polsce - Olivia Star, który z iglicą ma 180 metrów.

- W bezpośrednim sąsiedztwie tych znajdujących się przy głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta centrów biurowych, nieruchomość kupiła firma Skanska, która w 2019 roku chce wprowadzić na rynek ponad 40 tys. mkw powierzchni biurowej - wskazuje ekspert BIG Nieruchomości.

Częste przeprowadzki

W Gdyni-Redłowie niemal w całości został skomercjalizowany kompleks biurowy Tensor. W tym rejonie są planowane kolejne obiekty. - Rosnąca konkurencja oraz idące w ślad za nią zachęty finansowe przyczyniają się do częstych przeprowadzek najemców ze starszych budynków do nowoczesnych biurowców - mówi Paweł Grabowski. - Przenoszą się zarówno firmy prywatne, jak i instytucje publiczne.

Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers International w Gdańsku, zwraca uwagę, że Trójmiasto to trzeci rynek regionalny, gdzie całkowita podaż powierzchni biurowych to 630 tys. mkw., a ponad 100 tys. mkw. jest w budowie.

Adam Schroeder, starszy negocjator w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield podkreśla, że aglomeracja trójmiejska to główne zagłębie biurowe w województwie pomorskim.

- Przez ostatnie sześć lat rynek podwoił swoją wielkość, a boom inwestycyjny przypadł na ostatnie dwa lata - mówi Schroeder. - Przewidujemy, że w najbliższych 14 miesiącach łączny zasób powierzchni biurowej powinien przekroczyć tu 700 tys. mkw.

A Błażej Kucharski dodaje, że największym rynkiem biurowym jest Gdańsk, który dysponuje 70 proc. wybudowanej powierzchni.

- Najbardziej popularne są dzielnice Przymorze i Oliwa. Biura mają tam PwC,  State Street, Thyssenkrupp, Sii, Nordea  IT, Capital Markets - wylicza. - Także Gdynia, a szczególnie obszar ul. Łużyckiej z dwoma parkami biurowymi, jest ważnym miejscem na biurowej mapie Polski.

Colliers International podaje, że stawki najmu w nowoczesnych budynkach klasy A i A+ utrzymują się na poziomie 12,50 -15 euro za mkw. - Metropolia gdańska jest na tzw. krótkiej liście przy wyborze lokalizacji dla nowo powstających centrów SSC i BPO. Trend jest zasługą dobrej sytuacji na rynku pracy, odczuwalnej wysokiej jakości życia, i co ważne - możliwości planowania dalszej ekspansji - wyjaśnia Błażej Kucharski.

I dodaje, że w regionie inwestują nie tylko lokalni deweloperzy, ale firmy takie jak Echo Investment, GTC, Skanska. - Prognozujemy dalszy wzrost inwestycji z niewielką korektą stawek w trzecim - czwartym kwartale 2017 roku, kiedy to zostaną oddane do użytku Olivia Star oraz kolejny etap Alchemii - mówi Kucharski.

Liczne metamorfozy

Paweł Grabowski wskazuje, że większość powstających w Trójmieście biurowców ma klasę A. - Kilka starszych budynków przeszło metamorfozę i z pamiętających czasy komunizmu obiektów przekształcono je w nowoczesne biurowce - opowiada. Przykładem takiej modernizacji mogą być gdańskie C200, Pomerania Office Park, czy Xenon Park w Gdyni.

Ekspert BIG Nieruchomości podkreśla, że popyt na biura jest bardzo duży. - Kluczowymi najemcami są przedstawiciele branż SSC/BPO oraz IT. Duża część najemców to firmy związane z branżą morską - spedycyjne, logistyczne, projektowe - wylicza.

Błażej Kucharski zwraca uwagę, że zmiany na rynku pracy nie ominęły także Trójmiasta. - Zaczyna tu dominować rynek pracownika, co wymusza istotne zmiany w projektowaniu przestrzeni biurowej i dostarczaniu nowych rozwiązań - podkreśla ekspert Colliers International. - Inwestorzy, dopasowując się do zmieniającego się rynku, zdecydowanie częściej wybierają nowoczesne biurowce, które zapewnią najwyższy komfort pracy, bezpieczeństwo dla realizowanych procesów oraz efektywność wynajmowanej powierzchni - mówi.

Adam Schroeder dodaje, że stabilny popyt oraz duża liczba nowych firm zainteresowanych otwarciem biura w Trójmieście sprawiły, że deweloperzy przygotowują coraz odważniejsze projekty. - Najemcy są najczęściej zainteresowani budynkami przy głównej osi transportowej Trójmiasta - zwraca uwagę ekspert Cushman & Wakefield. - Równie waży jest odpowiedni standard biura oraz możliwość wynajęcia w przyszłości dodatkowej powierzchni, co ma znaczenie, gdy podaż jest ograniczona - wyjaśnia.

Przedszkole czy klub fitness?

I podkreśla, że najemcy liczą także na usługi dodatkowe, takie jak kantyna, kawiarnia, przedszkola czy fitness kluby. - Dlatego też rośnie popularność budynków w bliskiej odległości od galerii handlowych czy centrum miasta - mówi Adam Schroeder. - Gdy oferty deweloperów są porównywalne, wtedy dodatkowe udogodnienia - np. centrum fitness w budynku lub w najbliższej okolicy - potrafią przekonać najemcę do wyboru danej inwestycji.

W ostatnich latach znacznie poprawiły się też połączenia komunikacyjne Trójmiasta z innymi regionami Polski, co ma duże znaczenie dla inwestorów.

- Rynek biurowy w Trójmieście rozwija się najszybciej w historii. Nowe budynki powstają i w centrum, i na przedmieściach, rewitalizowane są starsze obiekty - opowiada Paweł Grabowski, ekspert BIG Nieruchomości.

- Rosnąca podaż jest odzwierciedleniem dużego popytu. W Gdańsku, jak podaje Grabowski, powstają kolejne etapy parków biurowych Alchemia i Olivia Business Centre z jednym z najwyższych biurowców w Polsce - Olivia Star, który z iglicą ma 180 metrów.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?