Miasto nowoczesnych technologii

Technologiczne firmy znakomicie czują się w stolicy Podlasia. Jedna z nich znalazła się w rankingu Deloitte Technology Fast 50, który skupia najszybciej rozwijające się spółki technologiczne z Europy Środkowo-Wschodniej.

Publikacja: 21.11.2016 22:00

Nowoczesna siedziba Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego

Nowoczesna siedziba Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego

Foto: materiały prasowe

Jedną z wiodących firm branż IT z Białegostoku jest Tender Hut. W skład tej grupy kapitałowej wchodzą trzy kooperujące ze sobą spółki. SoftwareHut specjalizuje się w projektowaniu, dostosowywaniu i rozwijaniu systemów informatycznych (portale www, aplikacje mobilne, systemy dedykowane i wiele innych), oferuje także outsourcing usług IT. Solution4Labs zajmuje się implementacją oraz dostosowywaniem systemów klasy LIMS do indywidualnych potrzeb laboratoriów. LegalHut świadczy usługi doradztwa prawnego i merytorycznego w zakresie zamówień publicznych oraz postępowań przetargowych w obszarze usług i produktów IT.

Spółka SoftwareHut na przełomie lutego i marca bieżącego roku przejęła białostocką firmę LemonTea, która pracowała dla agencji reklamowych między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Zaczynała w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości Politechniki Białostockiej.

Na liście Fast 50 Deloitte

TenderHut zdążyło sobie wypracować mocną markę i szerokie kontakty w społeczności startupowej. Waldemar Birk, prezes grupy, odpowiadał między innymi za wdrożenie systemu podatkowego Pol Tax w Polsce. Solution4Labs uruchomiła m.in. system laboratoryjny w Wrocławskim Centrum EIT + oraz w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. SoftwareHut dla szwajcarskiej organizacji pozarządowej zbudował aplikację służącą wymianie wiedzy pomiędzy lekarzami, którzy mogą udostępnić materiał wideo z przeprowadzonych operacji mając przy tym możliwość dyskusji i wymiany doświadczeń. Firma zbudowała również miejski portal odkryj.bialystok.pl oraz Szkołę Tańca Online dla Fair Play Crew – fairplayacademy.com, które zdobyły uznanie w prestiżowym konkursie awwwards.com. Aktualnie firma tworzy system zarządzania laboratoriami RoboLab, który w przyszłości zoptymalizuje procesy w laboratoriach z wykorzystaniem automatyki i robotyki.

Zarządzający ze spółek ThunderHut budują własny zespół odpowiedzialny za Cyber Security. Jego zadaniem będzie przygotowanie organizacji do wdrożenia nowych dyrektyw Unii Europejskiej, które należy wdrożyć do 2018 roku (GDRP, PSD2) oraz EmergencyResponse Team, którego działania mają na celu zażegnanie problemu wycieku danych w organizacjach. Ta działalność przynosi owoce.

- Tenderhut SA w 2015 roku osiągnęła 6,44 mln zł skonsolidowanych przychodów. W ciągu ostatnich trzech lat możemy się pochwalić dynamiką wzrostu przychodów na poziomie ponad 389 proc.. Ten sukces zapewnił nam 38 miejsce w ujęciu całościowym i 13 miejsce wśród polskich podmiotów w rankingu Deloitte Technology Fast 50, który skupia najszybciej rozwijające się spółki technologiczne z Europy Środkowo - Wschodniej w oparciu o wzrost przychodów w ciągu ostatnich czterech lat – mówi nam Robert Matyszewski.

Chmura i wirtualne światy

Z rozmachem działa także spółka Elastic Cloud Solutions. Jako podwykonawca realizuje projekty dla najbardziej znanych polskich i zagranicznych firm informatycznych. Ale nie tylko. – Pracujemy dla Orlenu, Energi, PGNiG. Na bazie doświadczeń wyniesionych z pracy dla tych firm opracowaliśmy intranet, który funkcjonuje w chmurze, może służyć na przykład pracownikom wykonującym zadania z domu. To jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w Europie. Zajmujemy się automatyzacją procesów biznesowych i zarządzaniem wiedzą. Rozpoczynamy ekspansję zagraniczną – wyjaśnia prezes Łukasz Skłodkowski.

RiftCat, która także ma siedzibę w parku technologicznym, tworzy aplikacje do gier działających w wirtualnej rzeczywistości. Start up, stworzony m. in. przez Marka Antoniuka, znanego z wielu projektów (SmartFarm, Phobos) zainteresował fundusz inwestycyjny IdeaLabVentures, który zainwestował w niego 650 tys. zł. – Komputery zdalnie rozpoznają naszą aplikację. 30 proc. użytkowników naszego pomysłu przypada na Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. Zamierzamy teraz poszerzyć działalność na polskim rynku – mówi Marek Antoniuk.

Wielopoziomowa współpraca

Firma A+ Ceramics zajmuje się ceramiką specjalną, zwłaszcza ceramiką do zastosowań medycznych. Ściśle współpracuje z firmą ChM, rozwijając dla niej asortyment produktów opartych o bio-ceramikę i poszukując chętnych do współpracy ośrodków naukowych.

– Zajmujemy się doradztwem technicznym, tworzymy ekspertyzy materiałowe. Słowem, to usługi brokerskie transferu technologii. Docelowo naszym produktem są materiały implantacyjne wytwarzane z ceramiki – opowiada „Rz" Artur Oziębło, prezes A + Ceramics. ChM jest z kolei operatorem jednego z laboratoriów parku – Protortypowni 3D, gdzie znajdują się drukarki 3D oraz skaner 3D. Sprzęt tego laboratorium pozwala na wykonanie różnych obiektów, które znajdują zastosowanie w medycynie, reklamie, motoryzacji, wzornictwie przemysłowym, a nawet renowacji zabytków.

Wyróżniającym się spośród parkowych przedsięwzięć jest również Projekt Shookai. Jego twórcy stworzyli społecznościowy system poszukiwania pracowników. Dzięki temu pracodawcy docierają do najlepszych specjalistów - nawet tych, którzy w tym momencie nie poszukują aktywnie pracy. Shookai to laureat Podlaskiego Akceleratora Innowacji, parkowego konkursu na innowacyjny pomysł.

Ręka w rękę z naukowcami

Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie współpraca młodego biznesu ze światem białostockiej nauki.

– Wspólnie z Politechniką Białostocką angażujemy się w organizację imprez dla środowiska IT, które służą wyławianiu młodych talentów, organizujemy staże dla absolwentów politechniki, składamy wnioski o unijne dofinansowanie na wspólne projekty badawczo-rozwojowe. Razem z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku składamy wnioski na projekty B+R w obszarze rozwoju systemu RoboLab, systemu zarządzania laboratoriami. Zatrudniamy absolwentów kierunków informatycznych Uniwersytetu Białostockiego i Politechniki Białostockiej. Nasi pracownicy współorganizowali konferencję Programistok, na co dzień współpracują z lokalnymi grupami technologicznymi: Białostocką Grupą.NET, meet.js Białystok oraz grupą BiałQA zrzeszającą środowisko testerów. W tym roku będziemy też uczestniczyć w IT AcademicDays na Politechnice Białostockiej. Już po raz drugi bierzemy udział w Białostockim Teście Informatyków, na który układaliśmy pytania w przydzielonej nam kategorii i uczestniczyliśmy we wszystkich spotkaniach organizacyjnych – dodaje Matyszewski.

Jedną z wiodących firm branż IT z Białegostoku jest Tender Hut. W skład tej grupy kapitałowej wchodzą trzy kooperujące ze sobą spółki. SoftwareHut specjalizuje się w projektowaniu, dostosowywaniu i rozwijaniu systemów informatycznych (portale www, aplikacje mobilne, systemy dedykowane i wiele innych), oferuje także outsourcing usług IT. Solution4Labs zajmuje się implementacją oraz dostosowywaniem systemów klasy LIMS do indywidualnych potrzeb laboratoriów. LegalHut świadczy usługi doradztwa prawnego i merytorycznego w zakresie zamówień publicznych oraz postępowań przetargowych w obszarze usług i produktów IT.

Pozostało 90% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego