Ponad 4,5 mln zł unijnej dotacji przyznano spółce Aquatech na wdrożenie nowej technologii produkcji drugiej generacji przydomowych oczyszczalni bezprądowych. Spółka jest drugim producentem tego typu urządzeń w Polsce. Z pieniędzy unijnych ma wybudować i wyposażyć nowy zakład, a także utworzyć centrum wzornicze. Firma eksportuje oczyszczalnie do większości krajów europejskich, ale także do Libanu czy Papui Nowej Gwinei.– Dzięki inwestycji planujemy zwiększyć udział eksportu w naszej produkcji z 20 do 35 proc. Wydamy na nią aż 6, 6 mln zł, z czego 70 proc. z dotacji UE – mówi „Rz" Wojciech Babiński, przewodniczący rady nadzorczej Aquatech S.A. Przedsiębiorstwo niedługo będzie inwestorem bezpośrednim w Iranie, podpisało bowiem umowę o współpracy przy produkcji swoich wyrobów z miejscowym partnerem.

Firma Pylon dostała 71 tys. zł z programu „4 Stock" na wsparcie w dostępie do rynku kapitałowego. Pieniądze mają pomóc w pozyskaniu zewnętrznego dofinansowania poprzez emisję akcji i wejście na rynek NewConnect. Pylon produkuje przetworniki elektroakustyczne instalowane między innymi na jachtach i w hotelach.

– Będziemy otwierać centrum badawczo-rozwojowe w Zambrowie. A pieniądze z unijnego programu są przeznaczone na koszty administracyjne związane z debiutem na rynku alternatywnym– mówi „Rz" Mikołaj Rubenczyk, wiceprezes Pylon SA, głównego branżowego udziałowca w Pylon sp. z o.o.

Ponad 13 mln zł dostała firma Uniglass na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych w zakresie wytwarzania szyb zespolonych o wzmocnionej wytrzymałości termicznej. Spółka odniosła sukces eksportowy dzięki szybom z systemem TPS Kameleon. Znajdują się one już w ponad stu tysiącach okien zamontowanych niemal w całej Europie. To szyby z tzw. ciepłą ramką. Pozwalają oszczędzić energię na ogrzewanie domu, a ramka termoplastyczna przyjmuje kolor ramy okiennej.

7 mln zł dotacji otrzymała spółka Armapak spod Łomży na wdrożenie produkcji innowacyjnych opakowań tekturowych. Inżynierowie przedsiębiorstwa stworzyli koncepcję opakowania z tektury falistej o podwyższonej izolacyjności termicznej, właściwościach antykondensacyjnych (zapobiegających zawilgoceniu opakowania) oraz większej odporności na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Wszystko to będzie możliwe dzięki wzbogaceniu lakieru pokryciowego ceramicznymi mikrosferami oraz olejkiem kminkowym.