Kalisz od lat dba o swój muzyczny wizerunek. To miasto, które stworzyło idealne warunki do powstania albumu-laureata Grammy. Mowa oczywiście o „Night In Calisia", projekcie uświetniającym 1850-lecie Kalisza. Koncert Włodek Pawlik Trio z udziałem trębacza Randy Breckera, a także Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka - został wydany w Polsce w 2012 roku. Amerykańska edycja ukazała się w 2013 roku. Grammy przyszło rok później.
Na płycie znalazły się zapisane w tytułach kompozycji nawiązania do Bursztynowego Szlaku, bo Kalisz to przecież najstarsze miasto w Polsce, którego tradycje sięgają czasów rzymskich. Ale dziś warto przypomnieć inne osiągnięcia. Kalisz to fortepianowa stolica Polski. To właśnie tu są najdłuższe w Polsce tradycje produkcji fortepianów i pianin. Zapoczątkował je Jan Bogusław Petera, który w latach 1781 - 1812 prowadził sprzedaż instrumentów własnej produkcji.
- W drugiej połowie XIX w. rzemieślniczą metodę wytwarzania instrumentów zastąpiono produkcją fabryczną - opowiada Jan Kibler, długoletni pracownik Fabryki Fortepianów i Pianin „Calisia", ceniony i zasłużony pedagog Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu. - Ważnym momentem było otwarcie w 1854 r. fabryki Fryderyka Hintza, która działała do 1890 r. przy ulicy św. Stanisława i Rybnej.
Komplementy Artura
W 1878 r. nadeszła nowa era przemysłu fortepianowego. Wówczas bowiem Gustaw Arnold Fibiger I stworzył pierwszy fortepian własnej konstrukcji. Jego firma stała się wkrótce największą tego typu wytwórnią w Królestwie Polskim. Z czasem powstały kolejne wytwórnie pianin, fortepianów i klawiatur. Według niepełnych danych - do 1939 r. w Kaliszu wyprodukowano około 50 tys. instrumentów, w tym ponad 20 tys. wytworzyła firma A.G. Fibiger. Instrumenty wykonane przez tę wytwórnię cieszyły się dużym uznaniem w Polsce i na świecie. Świadczą o tym liczne nagrody, medale i wyróżnienia, jak również pochlebne opinie samych mistrzów pianistów. Wśród nich były zaś największe gwiazdy: Artur Rubinstein i Józef Wieniawski.
Po II wojnie światowej wytwórnia zyskała nową nazwę Fabryka Fortepianów i Pianin "Calisia". Łącznie do 2007 r., kiedy to ogłoszono jej upadłość, wyprodukowano tam 144 500 instrumentów.