Serwis PAP Nauka w Polsce poinformował niedawno, że na Ostrowie Lednickim zakończono konserwację basenów chrzcielnych odnalezionych w kaplicy pałacowej niemal 30 lat temu. To jedno z największych i najbardziej zaskakujących odkryć polskiej archeologii.
Wyspa Ostrów Lednicki to miejsce chrztu Mieszka I. Tysiąc lat temu na wyspie powstał gród związany z pierwszymi władcami z polskiej dynastii piastowskiej: Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym. Pozostałości palatium (pałacu) Mieszka I stanowią jeden z najważniejszych zabytków początków państwa polskiego.
Tamtejsze baseny chrzcielne – dwa zagłębienia w gipsowej posadzce kaplicy na Ostrowie Lednickim, zostały odkryte przez zespół krakowskich badaczy pod kierunkiem prof. Klementyny Żurowskiej w 1988 roku. Baseny wykonano z zaprawy gipsowej wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze, która następnie po zalaniu wodą w miarę stygnięcia osiągała bardzo dużą twardość i nie przepuszczała wody.
Prace konserwatorskie polegały na oczyszczeniu tych gipsowych struktur, scaleniu luźnych fragmentów, po czym zabezpieczeniu ich agrowłókniną. Obiekty następnie przysypano warstwą piasku szklarskiego, pochłaniającego wilgoć, ponownie warstwą agrowłókniny, a to z kolei przysypano warstwą normalnej ziemi i zabezpieczono. Głębszej konserwacji struktur gipsowych nie prowadzi się na "wolnym powietrzu", natomiast wzniesienie do tego celu ochronnego budynku nad kaplicą nie było możliwe. Baseny chrzcielne zostały zasypane, ale w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy na nowej wystawie stałej można będzie oglądać skany tych obiektów wykonanych w technice 3D.
Te obiekty to jedyne tego typu urządzenia związane z kaplicą pałacową, kaplicą panującego, które są znane na ziemiach polskich.