Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 16.01.2017 05:18 Publikacja: 15.01.2017 22:00
Ostatni odcinek autostrady A4 o długości 41 km oddany został do użytku latem ubiegłego roku.
Foto: Rzeczpospolita, Łukasz Solski
Przy autostradzie mają powstać m.in. stacje paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe czy punkty informacji turystycznej i miejsca noclegowe. Na razie nie udało się tych MOP wynająć, dlatego jeszcze w pierwszym kwartale ma być ogłoszony kolejny przetarg.
Podkarpacki odcinek autostrady A4 liczy ok. 166 km. Ostatni, 41,2-kilometrowy, odcinek Rzeszów–Jarosław został oddany do użytku latem ubiegłego roku. Był najbardziej opóźnionym fragmentem podkarpackiej części autostrady A4. Umowę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała we wrześniu 2010 roku, a ze względu na kłopoty z grząskim gruntem, przyrodą, a później także finansowe, wykonawca wielokrotnie wnioskował o przedłużenie terminu zakończenia budowy, dlatego we wrześniu 2014 roku kontrakt przejęły Budimex i Strabag, które dokończyły wartą blisko miliard budowę. Choć po całym odcinku autostrady jeździ się dobrze, to jednak kierowcy mają powody do narzekań. Przy tej trasie brakuje bowiem stacji paliw, barów, sklepów czy obiektów noclegowych. Już podczas projektowania A4 GDDKiA zaplanowała miejsca obsługi podróżnych, gdzie mają być zlokalizowane takie usługi. – Jedynym wydzierżawionym miejscem obsługi podróżnych jest MOP Palikówka zlokalizowany na wschód od Rzeszowa (południowa nitka A4) – przyznaje Joanna Rarus, specjalista ds. komunikacji społecznej w rzeszowskim oddziale GDDKiA. Dodaje, że umowę dzierżawy na 20 lat podpisano z Polskim Koncernem Naftowym Orlen S.A. Zgodnie z nią dzierżawca ma 24 miesiące od odbioru nieruchomości na zakończenie inwestycji i oddanie do użytkowania obiektów, takich jak: toalety, stacja paliw, obiekty gastronomiczne i noclegowe.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Celem nowej inicjatywy edukacyjnej – Akademii Zakupu Gazu – jest zapoznanie odbiorców samorządowych i powiązanyc...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rozpoczęły się wakacje. Stolica, jak co roku, przyciągnie miliony turystów. Priorytetem dla miasta jest zapewnie...
Unikanie opłat za przejazdy transportem publicznym stanowi istotne wyzwanie dla finansów samorządów, które stara...
W stolicy województwa śląskiego rozwój infrastruktury rowerowej postępuje wraz z zieloną metamorfozą miasta. Łąc...
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpra...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas