W tym roku wystartuje on 21 marca. Podobnie jak w poprzednich latach operatorem będzie firma Nextbike.
– Wygrała ona organizowany przez nas przetarg i podpisaliśmy z nią umowę – opowiada Anna Kowalska z Urzędu Miasta w Białymstoku. Dokument ma obowiązywać przez trzy lata.
System BiKeR, czyli Białostocka Komunikacja Rowerowa, został uruchomiony 31 maja 2014 roku. – Obecnie w naszym mieście jest 46 stacji i 460 rowerów – wylicza Anna Kowalska. Podkreśla, że BiKeR to jedyny w Polsce rowerowy system aglomeracyjny, który poza stacjami w Białymstoku ma także jedną stację w gminie Choroszcz i dwie w gminie Juchnowiec Kościelny.
W ubiegłym roku rowery można było wypożyczać do końca listopada. W sezonie skorzystano z jednośladów aż 450 tys. razy. Użytkownicy pokonali na nich prawie milion kilometrów. – Do wypożyczenia dochodziło średnio co 49 sekund, a do rejestracji użytkownika – co 44 minuty – wylicza urzędniczka. W sumie podczas trzech sezonów w systemie zarejestrowało się ponad 47 tys. osób, a z rowerów skorzystano aż 1,3 mln razy. – Najaktywniejszy użytkownik w ostatnim sezonie skorzystał z wypożyczalni 863 razy, co daje średnią ponad trzech wypożyczeń dziennie – dodaje Anna Kowalska.
Pod koniec ubiegłego roku władze Białegostoku ogłosiły kolejny przetarg na obsługę systemu roweru miejskiego. W postępowaniu wystartowała tylko jedna firma – Nextbike – i to ona ten przetarg wygrała. – Podpisaliśmy z nią umowę na kolejne trzy lata – mówi urzędniczka z białostockiego ratusza. – Rozbudujemy system o cztery nowe stacje, dojdzie 40 rowerów standardowych, 20 tandemów i 20 rowerków dla dzieci – wylicza Marek Fall, menedżer ds. marketingu w Nextbike Polska.