Przykładowo, zaawansowane technologie zautomatyzowanej identyfikacji RFID (Radio-Frequency Identification) stosowane w osiedlowych pojemnikach na odpady, identyfikują użytkownika na podstawie jego osobistej karty, rejestrują otwarcie pokrywy pojemnika i wysyłają informacje na temat prawidłowości pozbywania się odpadów do ośrodka przetwarzania i kontroli. Dane takie mogą być sumowane i raportowane dla określonej lokalizacji i przedziałów czasowych, także udostępniane mieszkańcom za pośrednictwem smartfona wraz ze wskazówkami pomocnymi w podejmowaniu decyzji dotyczących sposobów pozbywania się określonych rodzajów odpadów, przyjaznych środowisku. Systemy te, stosujące zaawansowane rozwiązania TIC umożliwiają gminom i mieszkańcom wprowadzanie motywujących programów selektywnej zbiórki odpadów u źródła. Ich zintegrowanie z systemem płatności za odpady, dostarcza dodatkowego bodźca ekonomicznego, pozwalając gminie skutecznie zwiększać poziomy recyklingu. Pilotażowy projekt tego typu wdrażany był m.in. w Rzeszowie w ramach projektu BURBA w latach 2011 – 2013.
Technologia GIS i RFID nie jest jednak celem samym w sobie i aby mogła pełni swoje funkcje i dostarczyć oczekiwanych korzyści musi być funkcjonalnym elementem spójnego systemu monitoringu i kontroli odpadów. Do przykładowych funkcjonalności, jakie może dostarczyć odpowiednie ich wykorzystanie należy:
• możliwość komunikacji online i w czasie rzeczywistym między jednostką samorządową, właścicielem nieruchomości i podmiotem odbierającym i przewożącym odpady, w tym zgłaszania reklamacji i zauważonych nieprawidłowości;
• interaktywne mapy z nieruchomościami objętymi poszczególnymi systemami i punktami odbioru odpadów;
• wyszukiwanie konta konkretnego klienta poprzez wpisanie adresu nieruchomości lub adresu punktu wywozowego;