Umowę partnerską o utworzeniu wspólnej bazy wymiany danych przestrzennych podpisali przedstawiciele miasta oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Repozytorium, w formie biblioteki online, ma stanowić forum wymiany informacji przestrzennej pomiędzy miastem a uczelniami. Ma umożliwić szybki i szeroki dostęp do materiałów i zasobów wiedzy dotyczących danych przestrzennych. Ma też służyć jako baza wyjściowa do prowadzonych przez uczelnie lubelskie badań i prac naukowych oraz zapobiec powielaniu działań prowadzonych przez środowisko naukowe Lublina.
Do repozytorium miasto wniesie nieodpłatnie zakupione przez siebie w 2014 r. dane LIDAR (skaning naziemny i lotniczy), Numeryczny Model Terenu, Numeryczny Model Pokrycia Terenu i ortofotomapy.
– Do tej pory uczelnie, aby skorzystać z tych danych, musiały składać wnioski. Ta procedura znacznie wydłużała skorzystanie z tych zasobów. Teraz uzyskają swobodny dostęp – zaznacza Angelika Ręba z Urzędu Miasta Lublina.
W zamian za bezpłatny dostęp do danych LIDAR przedstawiciele ośrodków akademickich zapowiedzieli aktywny udział w tworzeniu repozytorium. UMCS i Politechnika Lubelska zadeklarowały, że wniosą do bazy repozytorium także własne dane ze skaningu naziemnego (TLS), które stanowią uzupełnienie i uszczegółowienie skaningu lotniczego (ALS). Politechnika Lubelska udostępni też model 3D Starego Miasta. W repozytorium mają być także deponowane efekty prac naukowców bazujące na wykorzystaniu danych cyfrowych udostępnionych przez miasto, a samorząd uzyska prawo do ich wykorzystania. Oprócz efektów zakończonych projektów w bazie umieszczane będą również informacje o nowo planowanych, rozpoczynających się i prowadzonych pracach naukowych.