Dwanaście miesięcy będzie mieć Asseco Poland na realizację najnowszych projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ma opracować narzędzia, które będą pomocne przy wyliczaniu poprawek dla systemów nawigacji satelitarnej, wykorzystywanych w międzynarodowym ruchu lotniczym i transporcie morskim. Ma też rozszerzyć zakres danych wykorzystywanych w systemie o te pochodzące z uruchomionego pod koniec 2016 r. europejskiego systemu nawigacji Galileo. Zarząd Asseco nie kryje zainteresowania tą branżą. Spodziewa się, że będzie ona w najbliższej przyszłości jedną z najszybciej rozwijających się na świecie.
Wsparcie dla biznesu
Projekty realizowane przez Asseco są kontynuacją zadań wykonywanych na potrzeby Europejskiej Agencji Kosmicznej. Nasz kraj stał się członkiem tej organizacji jesienią 2012 r. Co roku płacimy składkę w wysokości 30 mln euro, która „wraca" w postaci kontraktów zlecanych naszym przedsiębiorcom. To duża szansa dla firm z Podkarpacia. Wspiera je rzeszowski odział Polskiej Agencji Kosmicznej.
– Organizujemy spotkania branżowe i dni informacyjne, podczas których zachęcamy lokalne firmy do zaangażowania się w rozwijanie technologii dla projektów kosmicznych, prezentujemy też możliwości realizacji zleceń dla Europejskiej Agencji Kosmicznej – wymienia Michał Marchewka, dyrektor rzeszowskiego oddziału PAK. Przygotowano też program usług doradczych adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw z Podkarpacia i Polski południowo-wschodniej oraz podpisano umowę o współpracy z Politechniką Rzeszowską.
– W związku z niedawną decyzją o przedłużeniu okresu przejściowego członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej i związanym z nim wydłużeniem Programu Wsparcia Polskich Przedsiębiorców (PLIIS) przygotowujemy się do zorganizowania serii spotkań z przedsiębiorstwami zainteresowanymi startem w konkursach prowadzonych w ramach PLIIS – informuje szef rzeszowskiego oddziału PAK.
To początek drogi
W gronie firm, które w przemyśle kosmicznym dostrzegły swoją szansę, jest też podkarpacki Ultratech. Wziął udział w programie PAK, który ma ułatwić przedsiębiorcom start w konkursach organizowanych przez ESA i ma już na koncie zrealizowane zamówienia (np. na części do rakiet).