Projekty kierowane do uzdolnionych dzieci i młodzieży, konkursy rozwijające zainteresowania oraz działania wspierające szkolenie zawodowe, aby absolwenci byli rozchwytywani na rynku pracy – te i inne pomysły z powodzeniem wprowadza w życie samorząd województwa. Ponieważ w świecie nowoczesnych technologii młodzież czuje się jak ryba w wodzie, na szeroką skalę są wykorzystywane innowacyjne narzędzia w edukacji.
Dla przyszłych zawodowców
Najnowszy z programów – „Szkoła zawodowców" ma pomóc w praktycznej nauce zawodu w ramach „inteligentnych specjalizacji", czyli tych najbardziej pożądanych na regionalnym rynku pracy. Projekt ma również zwiększyć zainteresowanie szkolnictwem zawodowym.
Ze wsparcia w ramach „Szkoły zawodowców" skorzysta 700 uczniów i 24 nauczycieli z 17 techników zawodowych, które kształcą w takich zawodach, jak m.in. technik elektryk, logistyk, mechatronik czy też cieszących się wzięciem u pracodawców zawodach mechanika pojazdów samochodowych, elektronika czy teleinformatyka.
– Zależy nam, by kierunki i standardy kształcenia zawodowego odpowiadały potrzebom rynku pracy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Jak dodaje, jest przekonany, że program ułatwi absolwentom dobry start w życie zawodowe.
Młodzi będą mogli skorzystać np. ze specjalnych, branżowych kursów językowych czy staży u pracodawców.