Reklama
Rozwiń

Pierwsze kroki górnictwa wśród gwiazd

Wkrótce kosmiczna wiertarka konstrukcji studentów koła naukowego Tribo Politechniki Wrocławskiej wzniesie się na wysokość 90 km.

Publikacja: 23.02.2017 23:30

Kosmiczna wiertarka ma być wystrzelona w przestrzeń 13 marca.

Kosmiczna wiertarka ma być wystrzelona w przestrzeń 13 marca.

Foto: materiały prasowe

Studenci lub świeżo upieczeni absolwenci wrocławskiej uczelni przejdą do historii jako autorzy projektu DREAM (Drilling Experiment for Asteroid Mining). Po raz pierwszy w dziejach przeprowadzona zostanie symulacja wierceń w warunkach próżni, czyli braku powietrza i mikrociążenia, czyli słabej grawitacji oraz niskich temperatur. Półtora roku pracowali nad projektem, który jest częścią programu REXUS (Rocket Experiments for University Students), badań kosmicznych firmowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną, przy wsparciu Szwedzkiej Krajowej Rady ds. Przestrzeni Kosmicznej i Niemieckiej Agencji Kosmicznej. – To nie są zwykli studenci. Mają doświadczenie, brali udział w pomniejszych projektach kosmicznych, wysyłali np. balon do niższych partii atmosfer. To jest elita studentów, nawet pracownicy naukowi mogliby się od nich uczyć – mówi dr inż. Piotr Kowalewski, opiekun koła naukowego Tribo. Chodzi o: Dorotę Budzyń, Jędrzeja Kowalewskiego, Mikołaja Podgórskiego, Kamila Siecińskiego, Konrada Plebana i Artur Błaszczyka.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Regiony
Jak kupować mądrze gaz na zmiennym rynku
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Regiony
Bezpieczne lato w Warszawie – dla wszystkich
Regiony
Gapowicze regionalnym wyzwaniem dla samorządów
Regiony
Katowice stawiają na miejską infrastrukturę rowerową
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę