Obie instytucje wnioskowały o pieniądze na projekty zgłoszone w drugim naborze do konkursu w ramach priorytetu „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury". Pierwsza przeznaczy ponad 14,3 mln zł na konserwację i adaptację reprezentacyjnych wnętrz zachodniej części swej siedziby, czyli dawnego zamku cesarskiego w Poznaniu, druga – ponad 14,2 mln zł na modernizację zabytkowego gmachu, a także konserwację i digitalizację cennych zasobów bibliotecznych.
– Poznań zgarnął prawie 20 proc. całkowitej kwoty dofinansowania w tym rozdaniu. Bardzo cieszy mnie fakt, że dzięki tym pieniądzom mieszkańcy zyskają nowe możliwości w korzystaniu z poznańskich zasobów bibliotecznych oraz nowe, atrakcyjne przestrzenie, a w nich nowe formy i działania kulturalne, w tym warsztaty, wystawy, czy spektakle – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Obchodząca za dwa lata jubileusz 190-lecia istnienia poznańska Biblioteka Raczyńskich unijne pieniądze przeznaczy na modernizację swego historycznego gmachu, któremu przywrócona zostanie pierwotna funkcja biblioteczna. W zmodernizowanych wnętrzach znajdą się też przestrzenie do prowadzenia działań artystycznych i edukacyjnych. Gmach ma także być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
– Realizacja projektu to nie tylko modernizacja gmachu i stworzenie lepszych warunków dla czytelników. To również konserwacja cennych zbiorów oraz szerokie ich udostępnianie, które bez zewnętrznego dofinansowania nie byłoby możliwe w takiej skali – przyznaje Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. Do konserwacji, a następnie digitalizacji wytypowano m.in. najcenniejsze i jednocześnie najbardziej zagrożone postępującą destrukcją atlasy ze zbiorów kartograficznych biblioteki.
Wśród nich znalazł się wydany w 1595 roku w Antwerpii pierwszy nowożytny atlas świata „Theatrum orbis terrarum" flamandzkiego kartografa i geografa Abrahama Orteliusa, zawierający zestaw map pogrupowanych regionami. Konserwacji będzie także poddany najcenniejszy w zbiorach Biblioteki Raczyńskich, unikatowy w skali krajowej, dziesięciotomowy „Novus atlas absolutissimus" Jana Janssoniusa i Jana Blaeua, wydany w Amsterdamie w latach 1647–1658. To kartograficzne arcydzieło pochodzi z księgozbioru Juliana Ursyna Niemcewicza. Zawiera ponad 500 ręcznie kolorowanych map, przedstawiających cały znany ówcześnie świat.