Sosnowiecki Amazon powstanie przy drodze ekspresowej S1 już jesienią. Na zrekultywowanych terenach po kopalni piasku Maczki-Bór działalność prowadzi już m.in. Jeronimo Martins (centrum dystrybucyjne), Raben, producent zabudowy ambulansów i od niedawna amerykańska firma produkująca zabawki, która przeniosła się tu ze Szwecji.
– Tereny te cieszą się ogromną popularnością – przyznaje Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu.
Budowa pomieszczeń na terenach inwestycyjnych pomiędzy dzielnicami Klimontów, Juliusz i Bór już trwa. Czwarte już centrum logistyki e-commerce Amazona w Polsce będzie się zajmowało dystrybucją butów i odzieży na Europę Zachodnią.
Inwestycja Amazona, który w sosnowieckim centrum zatrudni nawet 3 tys. pracowników, rozbudza nadzieję na zmniejszenie bezrobocia w mieście, które obecnie wynosi 10 proc. – Jednak od czterech lat bezrobocie nam spada – podkreśla Sławomir Sagadyn, kierownik działu obsługi klienta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sosnowcu.
Wielu sosnowiczan pracuje w sąsiednich Katowicach i innych miastach aglomeracji (dla porównania w Katowicach bez pracy jest poniżej 3 proc. mieszkańców). Obok, w Dąbrowie Górniczej, swoje centrum usług księgowych dla wszystkich państw europejskich ma potentat branży hutniczej Arcellor Mittal czy Wipro Poland, które świadczy usługi z zakresu outsourcingu usług księgowych.