Rz: Obchody jubileuszu 700-lecia Lublina już trwają. Miasto przygotowało ponad 1000 wydarzeń. Dużo tego...
Krzysztof Żuk, prezydent Lublina: Dużo, ale to mieszkańcy organizują to święto i mają wiele pomysłów. Traktujemy jubileusz, jako okazję do mobilizowania mieszkańców, aby zrealizowali ciekawe projekty dla siebie, sąsiadów i turystów, stąd mnogość wydarzeń organizowanych w przestrzeni miasta. Obchody 700-lecia mają pokazać potencjał naszej kultury, organizacji pozarządowych i różnych grup społecznych, generalnie miasta aktywności i partycypacji społecznej. To również okazja do pokazania historii Lublina, budowania dumy z tej historii i dziedzictwa, spojrzenia na to co już zrobiliśmy i co powinniśmy zrobić.
A czego jeszcze możemy się spodziewać?
To łącznie 300 działań w dzielnicach, bo nasz projekt "Dzielnice kultury”, który realizujemy od wielu lat, także ulokowaliśmy w obchodach 700-lecia. To także 100 konferencji i seminariów, 100 programów edukacyjnych, 70 publikacji, 200 zaangażowanych organizacji pozarządowych. To także wydarzenia rangi europejskiej. Na przykład zaplanowany na czerwiec koncert "Siedem Bram Jerozolimy", który poprowadzi Krzysztof Penderecki. Wydarzenie połączyliśmy z inauguracją obchodów setnej rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To także nasze sztandarowe wydarzenia, jak Noc Kultury, Jarmark Jagielloński, Festiwal Smaków czy Carnaval Sztukmistrzów, które co roku ściągają tysiące uczestników i widzów z całej Europy. W jubileusz wpisują się także wydarzenia sportowe. Decyzją UEFA jesteśmy jednym z miast gospodarzy EURO U21 - Młodzieżowych Mistrzostw Europy w piłce nożnej do lat 21. Na Arenie Lublin 16 czerwca odbędzie się mecz otwarcia Polska-Słowacja. Na mecze Polska-Szwecja i Szwecja-Słowacja przyjedzie prawie 4 tysiące Szwedów, a w całym turnieju będzie uczestniczyło co najmniej 45 tys. kibiców. To dla nas ogromna promocja.
Zatrzymajmy się przy partycypacji społecznej. Lublin jako pierwsze miasto w Polsce zdecydował się na zielony budżet, dlaczego?