Będzie nowoczesny stadion dla studentów

Politechnika Świętokrzyska za ok. 5,5 mln zł zamierza zbudować w Kielcach stadion lekkoatletyczny. Chce pozyskać na ten cel dotacje z urzędu marszałkowskiego i resortu sportu.

Publikacja: 27.03.2017 00:01

Stadion ma mieć m.in. boisko, bieżnię i trybunę dla 200 widzów.

Stadion ma mieć m.in. boisko, bieżnię i trybunę dla 200 widzów.

Foto: pracownia architektoniczna Detan

Kampus kieleckiej politechniki położony przy al. Tysiąclecia Państwa Polskiego, niemal w centrum miasta, zajmuje 22 hektary. To m.in. pięć budynków dydaktycznych z halami laboratoryjnymi, hala dydaktyczno-sportowa, audytorium na 600 miejsc, sześć domów akademickich, dwa budynki z mieszkaniami.

Władze uczelni chcą zagospodarować teren między halą sportową i domami studenta, na którym jest prowizoryczne boisko piłkarskie. Pomysł nie jest nowy. – Wizja lokalizacji stadionu w tym miejscu pojawiła się już w projekcie zagospodarowania terenu uczelni w latach 70., a została uściślona w 2011 r. w opracowaniu konkursowym autorstwa dr. hab., inż. arch. Janusza Pachowskiego – opowiada dr inż. Kazimierz Sokołowski, kanclerz Politechniki Świętokrzyskiej.

Teraz uczelnia wraca do tematu. – Mamy już decyzję środowiskową. Został też wyłoniony wykonawca opracowania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę – opowiada kanclerz. Zdradza, że zmieniła się nieco koncepcja budowy stadionu i boiska.

Zaktualizowana zakłada, że powstanie boisko otoczone bieżnią. Ma też być rów z wodą do biegów z przeszkodami, skocznie do skoku wzwyż i o tyczce, a także do skoku w dal i trójskoku. Uczelnia chce, by znalazła się też tam rzutnia do pchnięcia kulą. Mają powstać częściowo zadaszone trybuny na ok. 200 miejsc. Dodatkowo w sąsiedztwie stadionu, bezpośrednio przy hali sportowej, stanie budynek z pomieszczeniami magazynowymi do przechowywania sprzętu sportowego.

Zaplecze ma być usytuowane po stronie zachodniej istniejącej hali sportowej. Ma się składać z pomieszczeń magazynowych o powierzchni ok. 250 mkw. Magazyn ma być połączony z budynkiem hali sportowej.

Poza tym istniejące w budynku hali sportowej oraz byłej stołówki szatnie i sanitariaty zostaną przystosowane do obsługi imprez sportowych odbywających się na nowym stadionie. Uczelnia chce też stworzyć drogi dojazdowe do nowego obiektu, drogi i place przeciwpożarowe, parkingi, chodniki. Stadion ma być ogrodzony, oświetlony i monitorowany.

– Projektowany obiekt będzie przystosowany do organizacji lekkoatletycznych zawodów rangi mistrzostw Polski, ale przede wszystkim jednak przewidziany będzie dla studentów politechniki – tłumaczy Kazimierz Sokołowski.

Zdradza, że koszt obiektu to od 5 do 5,5 mln zł, a uczelnia stara się o dofinansowanie jego budowy z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz urzędu marszałkowskiego.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa może się rozpocząć już w przyszłym roku – zapowiada kanclerz Politechniki Świętokrzyskiej.

Jak przypomina w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Mieczysław Tomala, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w Kielcach są dwa stadiony lekkoatletyczne: jeden przy hali Legionów, a drugi przy ul. Prostej. Ten pierwszy ma nawierzchnię tartanową i regularnie odbywają się na nimi zawody sportowe. Drugi zaś ma nawierzchnię naturalną.

– Jeśli politechnika chce i stać ją na to, może budować kolejny obiekt dla swoich studentów – podsumowuje Mieczysław Tomala.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego