Łódzkie CNiT reklamuje się jako unikatowe połączenie nowych technologii z historycznymi wnętrzami. Na razie trwają prace nad wystawami stałymi: „Przetwarzanie energii", „Rozwój wiedzy i cywilizacji" oraz „Mikroświat – Makroświat".
Pierwsza ze ścieżek – Przetwarzanie energii – jest już gotowa. Jej tematyka jest blisko związana z duchem miejsca – to stąd w 1908 roku popłynął prąd dla miasta.
Po ponad stuleciu od epokowego wydarzenia Łódź wciąż płynie z prądem, dlatego dla gości Centrum przygotowano mapping (czyli projekcję wyświetlaną na budynku lub, w tym przypadku, na urządzeniu) pozwalający zajrzeć do wnętrza historycznego turbogeneratora, który pracował w elektrowni od 1930 roku – prezentacja pokazuje, co działo się wtedy wewnątrz maszyny.
W pomieszczeniu dawnej nastawni na zwiedzających czeka strategiczna gra kooperacyjna – jej celem jest sprawne dowodzenie elektrownią. Strategiczna, bo zarządzanie kolejnymi elementami systemu (konwejer, kotły, turbozespoły, systemy chłodzenia i usuwania odpadów) wymaga pomyślunku i śledzenia aż 12 ekranów. Kooperacyjna – bo sukces zależy od współpracy i komunikacji w grupie uczestników.
Nagrodą za opanowanie pojedynczych elementów systemu będzie awans i kod dostępu do jednego z dwóch ekranów kierowniczych, które zarządzają pracą całej elektrowni.