Ale o takim portrecie, jaki przygotowują naukowcy, nawet im się nie śniło.
Powstaje genetyczny portret dawnych mieszkańców terenów Polski. Badanie genomu ludzi żyjących w Polsce w czasach rzymskich w średniowieczu to element szeroko zakrojonego projektu badawczego. Naukowcy chcą ustalić, jak doszło do ukształtowania się państwa polskiego, czy w ten proces zaangażowani byli obcy przybysze, na przykład Skandynawowie.
Aby to stwierdzić, naukowcy pobierają materiał DNA ze szczątków ludzi należących do czterech grup: społeczności żyjącej 2 tysiące lat temu, elit z czasów wczesnopiastowskich z X–XI wieku, zwykłych ludzi z czasów kształtowania się Polski, oraz od samych Piastów.
Jak informuje portal PAP Nauka w Polsce, badacze z Poznańskiego Centrum Archeogenomiki, pracujący pod kierunkiem prof. Marka Figlerowicza z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, przeprowadzili analizę genomów około stu osób, których szczątki pochodzą z cmentarzysk Wielkopolski. Dane z analiz zestawili z analogicznymi wynikami na temat dawnych mieszkańców Europy Zachodniej. Wszystko wskazuje na to, że DNA ludzi żyjących dwa tysiące lat temu na terenach dzisiejszej Polski nie różni się od materiału genetycznego populacji obecnych wówczas na terenie Niemiec, Francji, Danii.
– Wyniki nas zaskakują. Dotąd przeważał pogląd, że tereny rozciągające się między Wisłą a Odrą były zamieszkane przez garstkę ludzi, małe izolowane społeczności żyjące w głębi puszczy bez szerszego kontaktu ze światem zewnętrznym – powiedział w rozmowie z PAP prof. Marek Figlerowicz.