Najnowszy projekt Ministerstwa Cyfryzacji to usługa, dzięki której obywatele będą mogli w kontaktach z administracją użyć telefonu komórkowego zamiast tradycyjnego dowodu osobistego. Dane pozostają jednak bezpieczne w rejestrach państwowych – na komórkę przychodzi jedynie SMS z kodem potrzebnym do skorzystania z dokumentu. Potrzebne jest jednak wcześniejsze założenie profilu zaufanego i rejestracja numeru na portalu obywatel.gov.pl.
Pilotaż wdrożenia mDokumentów rozpoczął się dokładnie o godz. 12 11 maja br. Urząd Miejski w Koszalinie przygotował 14 specjalnie oznakowanych stanowisk, na których można było sprawdzić funkcjonowanie mDowodu Osobistego.
– Trzeba przyznać, że już w pierwszym dniu pilotażu zainteresowanie nową usługą było dość duże – mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. Do końca pracy urzędu 16 maja wyraziło je 70 osób. Wiele z nich pytało o bezpieczeństwo swoich danych osobowych i myślało, że w telefonie widać będzie ich dowód osobisty. Po krótkiej rozmowie z pracownikami urzędu obawy te zostały rozwiane – dodaje prezydent.
Pilotaż programu uruchomiono także w Łodzi, Ełku i Nowym Wiśniczu. Ma on na celu sprawdzenie, jak mDokumenty zadziałają w praktyce w różnych środowiskach. Ministerstwo Cyfryzacji chce zebrać uwagi i opinie, by uwzględnić je w ostatecznej, ogólnopolskiej wersji.