Uniwersytet Rzeszowski proponuje studia licencjackie lingwistyka stosowana na Wydziale Filologicznym, pozwalające zdobyć szlify profesjonalnego tłumacza władającego dwoma językami obcymi: angielskim jako językiem głównym oraz niemieckim jako językiem towarzyszącym. Uczelnia uzasadnia, że na te dwa języki obce na Podkarpaciu jest aktualnie największe zapotrzebowanie pracodawców.
– Przy uruchamianiu tego kierunku braliśmy pod uwagę sugestie lokalnych przedsiębiorców oraz inwestorów zagranicznych mających swe siedziby w specjalnych strefach ekonomicznych wokół Rzeszowa. Zwracali uwagę, że dla znalezienia pracy przy obsłudze językowej firm znajomość tylko jednego języka obcego nie jest już wystarczająca – mówi dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Uczelnia podkreśla, że nacisk zostanie położony na praktyczne przygotowanie do zawodu tłumacza, czyli znajomość zagadnień i słownictwa prawniczego, ekonomicznego, technicznego, podstaw komunikacji w przedsiębiorstwie, zasad tworzenia wizerunku firmy oraz różnic kulturowych w zakresie komunikacji biznesowej.
– Studentom proponujemy praktyki tłumaczeniowe w firmach naszego regionu, które są żywo zainteresowane współpracą z naszym uniwersytetem w tym zakresie. To daje młodym ludziom nadzieję na zatrudnienie po zakończeniu studiów – podkreśla Maciej Ulita.
Lotnictwo z grantem
W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie hitem tegorocznej rekrutacji może być lotnictwo ogólne (general aviation) na studiach anglojęzycznych. To kolejne, po prowadzonych od siedmiu lat aviation management (zarządzenie lotnictwem), studia branżowe związane z lotnictwem. Na uruchomienie tego kierunku uczelnia dostała grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu na umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego (projekt znalazł się na wysokiej, szóstej pozycji spośród 62 dofinansowanych projektów).