Kujawsko-Pomorskie cieszy się coraz większą popularnością turystów. W ubiegłym roku z gościny w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych czy pensjonatach w regionie skorzystało 1,2 mln gości – to o przeszło 8 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych opublikowanych przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, podsumowujących ubiegły rok.
Miasto Kopernika
– Przemysł turystyczny to jedna z tych gałęzi gospodarki, na które stawiamy. Należy się cieszyć, że podejmowane w tej sferze działania procentują – zaznacza marszałek Piotr Całbecki. Jaki obraz wyłania się z raportu?
Zarówno miejsc noclegowych, jak i osób, które z nich skorzystały, przybyło. I tak na turystyczną bazę noclegową województwa składa się blisko 400 obiektów (nieco, bo o 2,5 proc., więcej niż w 2015 r.), co oznacza, że pod tym względem region zajmuje piąte miejsce w kraju. Łącznie na gości czeka 30 tys. miejsc.
Najwięcej hoteli i pensjonatów – łącznie 51 – jest na terenie powiatu aleksandrowskiego, co wydaje się naturalne. To tu znajduje się perła regionu – słynne, cieszące się popularnością i chętnie odwiedzane uzdrowisko Ciechocinek. Gości przyciągają liczne sanatoria i pensjonaty oferujące całą gamę atrakcji pozwalających się zrelaksować i podreperować zdrowie. Turystów przyciągają Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych i urokliwe miejsca do spacerów w otoczeniu dywanów z kwiatów. Wzięciem cieszy się grota solankowa – jest to „naturalne inhalatorium wewnątrz tężni, jedyne w Polsce i niepowtarzalne w Europie" – zachwala strona internetowa jednego z przewodników. Na kolejnych miejscach znalazły się Toruń i Bydgoszcz (mające odpowiednio 46 oraz 39 hoteli i ośrodków).
Z raportu wynika, że odwiedzający województwo najczęściej zatrzymują się w Toruniu – miasto w zeszłym roku odwiedziło 350 tys. turystów, a co trzeci goszczący w regionie na nocleg wybrał właśnie miasto Kopernika.