Jest więc coś dla ducha i coś dla ciała. Dlatego właśnie jedna trzecia turystów goszczących w województwie kujawsko-pomorskim odwiedza ten prastary gród. A może być ich jeszcze więcej – po kolejnym etapie rewaloryzacji Starówki.

Tu zresztą historia świetnie współgra ze współczesnością, czego dowodem jest toruńskie CSW i znakomita wystawa z kolekcji Krzysztofa Musiała, o której piszemy w dzisiejszym wydaniu.

Toruń zawsze rywalizował z Bydgoszczą w dziedzinie sportu, nauki, kultury czy turystyki. I jest to szlachetna rywalizacja, która wyraźnie służy obu miastom. Toruń dzięki Kopernikowi jako patronowi uniwersytetu uchodzi za miasto nauki. Ale nie wszyscy wiedzą, że popularyzacji nauki świetnie służy Bydgoski Festiwal Nauki, który zyskuje z roku na rok coraz większy prestiż.

Miasto nad Brdą przystąpiło też do rywalizacji w European Cycling Challenge, znanej na całym kontynencie imprezy rowerowej. A bydgoski Teatr Polski coraz śmielej rywalizuje z szacownym, uznanym w Polsce i za granicą Teatrem Wilama Horzycy. W nowym sezonie obie sceny czeka zmiana dyrektorów, więc z pewnością szykuje się wiele niespodzianek.

Wśród malowniczych miejsc na mapie województwa jest też jezioro Gopło. Pisał o nim już Juliusz Słowacki, a dziś znają je nie tylko miłośnicy literatury, ale też wioślarze i żeglarze.