Zestawienie przygotował zespół pod przewodnictwem prof. dr. hab. Eugeniusza Sobczaka z Politechniki Warszawskiej. W rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego województwa lubuskiego w 2016 r. brano pod uwagę m.in. poziom wydatków na projekty inwestycyjne na mieszkańca, odsetek wydatków na projekty inwestycyjne oraz liczbę podmiotów gospodarczych ma 1000 mieszkańców.
– Lubuskie w ciągu 15 lat odniosło ogromny sukces, ponieważ podwoiło PKB. To niesamowity wynik, prawdziwa rewolucja cywilizacyjna. Jest tylko dziewięć województw, którym udała się taka sztuka. W Lubuskiem zaczynają się pojawiać centra rozwoju i gminy, które za nimi podążają, to fantastyczne – komentuje profesor Sobczak.
W kategorii gmin miejskich wygrał Kostrzyn nad Odrą – miejscowość leżąca u ujścia Warty do Odry, w zachodniej części Kotliny Gorzowskiej, na granicy z Niemcami. – Nasze inwestycje są w bardzo dużym stopniu zdeterminowane przez położenie – mówi Agnieszka Żurawska-Tatała z Urzędu Miasta Kostrzyn nad Odrą. – Wymusza ono wiele decyzji rozwojowych.
Władze kładą nacisk na poprawę jakości dostępu do miasta, więc wiele inwestują w drogi, ale nie zaniedbują też bezpieczeństwa czy edukacji. Miasto poprawia też infrastrukturę kulturalną – powstał tu m.in. nowy amfiteatr, w którym w tym roku zorganizowane zostało Święto Kostrzyna. Remontowana jest też biblioteka. Jako miejscowość turystyczna Kostrzyn inwestuje też w zabytki. Przykładem może być tu Twierdza Kostrzyn.
Pierwsze miejsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich zajął Zbąszynek. W zeszłym roku zakończono tu m.in. rozbudowę ul. Długiej i ul. Targowej oraz przebudowę ul. Chrobrego. Rozbudowano też drogę powiatową 4304F. Opracowano też plan rewitalizacji dla gminy Zbąszynek. To podstawowy dokument dla prowadzenia procesów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych oraz ubiegania się o środki na ten cel. Wśród planowanych inwestycji znajduje się m.in. utworzenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Kręcku.