Miejska ofensywa basenowa

Mimo niższej dotacji z resortu sportu Bydgoszcz wybuduje nowy kompleks sportowo-rekreacyjny z basenem olimpijskim na terenie Astorii. Ma kosztować ok. 100 mln zł. W podobne obiekty inwestują też inne samorządy z regionu.

Publikacja: 29.06.2017 00:01

Tak będzie wyglądał nowy bydgoski kompleks z basenem olimpijskim, którego budowa ma kosztować ok. 10

Tak będzie wyglądał nowy bydgoski kompleks z basenem olimpijskim, którego budowa ma kosztować ok. 100 mln zł

Foto: materiały prasowe

Przy ul. Królowej Jadwigi, nad Brdą w Bydgoszczy, przez kilkadziesiąt lat działał klub sportowy Astoria. Była tam hala sportowa, dwa kryte baseny, odkryta pływalnia i biurowiec. Ten kompleks jest w trakcie rozbiórki, bo w tym miejscu powstanie nowy obiekt sportowo-rekreacyjny. Będzie w nim m.in. 10-torowy basen olimpijski o długości 50 i szerokości 25 m. – Posłuży do treningu sportowców, ale skorzystają z niego także uczniowie bydgoskich szkół – mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Olimpijczyk z ruchomym dnem

Nowy basen będzie wyposażony w innowacyjne rozwiązania, np. ruchomy pomost, który pozwoli podzielić pływalnię na dwie mniejsze. Jedna z części będzie miała ruchome dno o wymiarach 25 x 25 m umożliwiające zmianę głębokości w zakresie od 0 do 210 cm, w drugiej niecka zostanie pogłębiona do 6 m. Widownia ma mieć około 450 miejsc. W kompleksie znajdzie się także hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, magazyny na sprzęt, a także hangary na kajaki.

Projektantem nowego obiektu jest ukraiński architekt Gennadij Doniec. Dominuje w nim stal i szkło. Rdzawo-brązowa elewacja basenu zostanie obłożona panelami cortenu – to stal o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne, popularny ostatnio materiał elewacyjny. – Ostateczny wygląd budynku uwzględnia uwagi Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta – mówi Marta Stachowiak. Koszt inwestycji szacowany jest na 100 mln zł. Miasto liczyło, że połowę dołoży z własnego budżetu, a połowę otrzyma jako dotację z resortu sportu. – Na tę kluczową dla nas inwestycję wnioskowaliśmy o 50 mln zł – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. Ministerstwo przyznało jednak 25 mln zł, a pieniądze mają być przekazane w czterech transzach do 2020 r. – Dzięki dobrej sytuacji finansowej miasta możemy zwiększyć środki na wkład własny i rozpocząć to zadanie. Jeszcze kilka lat temu nie mielibyśmy takiej możliwości – mówi prezydent Bruski.

Kompleks ma zostać oddany do użytku na przełomie 2018 i 2019. – Bydgoszczanie w najbliższych latach zyskają nowoczesny, pierwszy w regionie basen o wymiarach olimpijskich. Stworzy to również szansę na organizację prestiżowych imprez sportowych w mieście – uważa prezydent.

Modernizacje i nowe projekty

W Bydgoszczy jest dziś dziewięć krytych pływalni. W ostatnich latach został wybudowany basen przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4, zmodernizowano także obiekt przy ul. Swarzewskiej.

– W tym roku dzięki dobrej sytuacji finansowej możemy rozpocząć budowę kolejnego. Powstanie przy Zespole Szkół nr 5 przy ul. Szarych Szeregów na osiedlu Kapuściska – mówi Marta Stachowiak. W nowym kompleksie znajdzie się też niecka rekreacyjna o powierzchni 142,3 mkw. ze sztuczną rzeką, zatoką sztucznej fali, gejzerem i stanowiskami do masażu, dwie niecki jacuzzi i brodzik dla najmłodszych dzieci o głębokości 30 cm, z tak zwanym grzybkiem wodnym. Miasto ogłosiło już przetarg na prace budowlane, które mają się zakończyć pod koniec 2018 r. Koszt inwestycji szacowany jest na około 30 mln zł.

Na tym basenowa ofensywa Bydgoszczy się nie skończy, bo planowana jest budowa trzech kolejnych osiedlowych pływalni. – Dzięki tym inwestycjom gwarantujemy uczniom klas trzecich publicznych szkół podstawowych godzinę lekcyjną tygodniowo realizowaną na basenie. Dzięki temu wszyscy bydgoscy uczniowie potrafią pływać – cieszy się Marta Stachowiak.

Pieniądze na wodne rozrywki

Podobne inwestycje realizują też inne samorządy Pomorza i Kujaw. Toruń na modernizację szkolnych pływalni chce wydać 15,2 mln zł. Obecnie prace trwają na basenie Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego. Pochłoną 4,4 mln zł i zakończą się w październiku. W planach jest także budowa basenu rehabilitacyjnego dla Zespołu Szkół nr 26 i nr 6, a także modernizacja obiektu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2. Niemal 17 mln zł ma kosztować rozbudowa pływalni przy ul. Bażyńskich 9/17. – Do końca roku potrwają prace projektowe, inwestycja ma się zakończyć w 2019 r. – mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia. Miasto planuje też budowę letnich basenów na terenie Bydgoskiego Przedmieścia.

Włocławek rozstrzyga właśnie przetarg na przebudowę jednej z dwóch miejskich pływalni – basenu Delfin. – Obiekt zostanie unowocześniony i dostosowany do obecnych standardów – zapowiada Bartłomiej Kucharczyk, rzecznik włocławskiego ratusza. W ramach prac powstanie nowa nawa południowej hali głównej basenu wraz z niecką rekreacyjną i wannami jacuzzi. A na drugim piętrze nie będzie już pensjonatu, tylko sale fitness z zapleczem sanitarnym i gastronomicznym. Wymieniony ma być także cały system uzdatniania wody, a budynek zostanie poddany termomodernizacji. Po przebudowie z basenów, fitness, sali sportowej i kawiarni jednocześnie będzie mogło korzystać około 180 osób.

Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego