– Nasz jubileusz jest podwójny, bo zbiega się z obchodami 70-lecia polskiej animacji – mówi Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny i współtwórca festiwalu. – Mamy więc w programie duży blok wydarzeń związanych z tą rocznicą. Wręczymy nagrodę – Specjalnego Kryształowego Pegaza za całokształt twórczości – Witoldowi Gierszowi, nestorowi polskiej animacji, założycielowi Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, autorowi kilkudziesięciu filmów w różnych technikach (wybrane z nich znajdą się w retrospektywnym przeglądzie). Pokażemy też nieco przewrotnie „Salon odrzuconych siedemdziesięciolecia" – cykl filmów, które były kiedyś cenzurowane, aby przypomnieć, że w tym czasie był nie tylko złoty okres dla polskich animatorów. Na pokazie filmów Marka Serafińskiego uhonorujemy pamięć niedawno zmarłego wybitnego twórcy i wieloletniego przewodniczącego Sekcji Polskiego Filmu Animowanego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Obejrzeć będzie można jego: „Wyścig", „Dworzec" i „Zawodowca".
Na sesji naukowej planowane są panele poświęcone polskiej animacji.
– Wśród gości zagranicznych będziemy mieć wyjątkową gwiazdę – Davida Silvermana z USA, głównego animatora „Simpsonów" – kontynuuje dyrektor Animatora. – On jest nie tylko animatorem i rysownikiem, ale również muzykiem, więc da specjalny koncert. A o pracy przy „Simpsonach" opowie w Master Class. Zobaczymy też kinową wersję serialu z wprowadzeniem filmowca.
Program jubileuszowego festiwalu jest niesłychanie bogaty. Prezentuje różne nurty animacji dla dorosłych i dla dzieci (z myślą o nich powstał przedpołudniowy cykl „Animator dla dzieci"). Obejmuje pokazy kilkuset filmów, koncerty, warsztaty, spotkania z polskimi i zagranicznymi animatorami. Każdy wybierze sam, co go najbardziej interesuje. Naszym czytelnikom oddajemy do rąk krótki przewodnik.