Konkursy, kulinaria i kino w łóżku

300 fabuł i dokumentów, spotkanie z Edwardem Nortonem złożą się na Transatlantyk Jana A.P. Kaczmarka w Łodzi od 14 do 21 lipca.

Publikacja: 04.07.2017 23:00

Na „Transatlantyku” serwuje się nie tylko smakowite filmy i koncerty, ale również dania. Jan A.P. Ka

Na „Transatlantyku” serwuje się nie tylko smakowite filmy i koncerty, ale również dania. Jan A.P. Kaczmarek przy stole po środku.

Foto: Transatlantyk Festival

Tematem przewodnim łódzkiego festiwalu jest „Siła kobiety".

– Świat na zakręcie, świat w kryzysie uważnie słucha głosu kobiet – powiedział Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara, kompozytor, pomysłodawca i dyrektor festiwalu. – Tego głosu nie można ignorować. Kiedy ciężko pracują, kiedy są kustoszami najważniejszych wartości, kiedy dbają o piękno chwili, która dzięki nim staje się niezapomniana. Chcemy złożyć hołd sile kobiety!

Kobietom zostanie poświęcona gala otwarcia w Teatrze Wielkim. Odbędzie się wtedy „wielkie czytanie kobiet" z udziałem znanych polskich aktorek i muzyką Jana A.P. Kaczmarka, według scenariusza Michała Nogasia. Galę wyreżyseruje Maria Sadowska, autorka tegorocznego szlagieru „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej", który obejrzało ponad 1,5 miliona widzów.

Z tematem „Siła kobiet" wiąże się wizyta Lucrecii Martel, gwiazdy nowego kina argentyńskiego. Jej „Bagno" zostało nagrodzone na Berlinale nagrodą im. Alfreda Bauera, „Święta dziewczyna" zaś i „Kobieta bez głowy" nominowane były do Złotej Palmy. Głównymi bohaterkami filmów Martel są kobiety, w których historiach rzeczywistość przenika się z fantazją, snem i wyobrażeniem. Na Transatlantyku zostanie jej wręczona specjalna nagroda FIPRESCI – FIPRESCI 90+.

Wręczenie odbędzie się 20 lipca podczas uroczystej gali, której towarzyszyć będzie pokaz filmu „Kobieta bez głowy". Wcześniej, o 17.00, reżyserka spotka się z festiwalową publicznością w ramach Masterclass, którą poprowadzi chilijska krytyczka filmowa Pamela Biénzobas. Podczas festiwalu publiczność będzie miała okazję obejrzeć również „Bagno" i „Świętą dziewczynę".

Drugą z kobiecych bohaterek Transatlantyku będzie Barbara Sass-Zdort. Gdy zaczynała w łódzkiej filmówce, jedyną uznaną w tamtych czasach polską reżyserką była Wanda Jakubowska. Pierwszy pełnometrażowy film nakręciła w wieku 44 lat, wcześniej asystując Wajdzie, Skolimowskiemu, Hasowi. Realizowała produkcje kameralne, pokazujące Polskę z kobiecej perspektywy. Na festiwalu zobaczymy: „Krzyk", „Dziewczęta z Nowolipek", „Dziewczęta z Nowolipek: Rajska jabłoń" i „Pokuszenie".

Gościem specjalnym festiwalu będzie Edward Norton. Spotka się z widzami i weźmie udział w gali zamknięcia festiwalu. Będzie można obejrzeć filmy z jego kreacjami – „Lęk pierwotny", „Fight Club" i „Birdman".

Smakowite filmy

Przebojem Transatlantyku jest Kino Kulinarne, współorganizowane z Berlinale. – To dla nas nie tylko pokazanie filmu i ugotowanie kolacji nim inspirowanej, ale element filozofii życia – powiedział Jan A.P. Kaczmarek. – To powrót do żywności wolnej od chemii i GMO, która jest też powodem do spotkania bez pośpiechu. Przez prezentację starannie wyselekcjonowanych obrazów inspirujemy widzów i zachęcamy do szukania z nami pasji – tak w kinie, jak i na talerzu.

Szefowie kuchni, zainspirowani filmami, przygotowują specjalne kolacyjne menu. Bohaterem „Soul" jest Eneko Atxa, szef kuchni restauracji uhonorowanej trzema gwiazdkami Michelin. Nastrojowy i hipnotyczny „Boone" opowiada o trójce młodych farmerów z USA. Z kolei „Monsieur Mayonnaise" to historia słynnego australijskiego reżysera Philippe'a Mory odkrywającego nieznane fakty z życia własnego ojca i jego kulinarnych przygód podczas II wojny światowej. Jeden wieczór będzie poświęcony „Sile kobiety" – Katarzynie Daniłowicz, finalistce programu Top Chef.

Kinomanów z całej Polski powinien ściągnąć do Łodzi cykl „Panorama", autorski wybór filmów fabularnych, które podbiły ostatnio festiwale filmowe w Cannes, Berlinie i Wenecji. Najlepszy otrzyma ustanowioną w tym roku Transatlantyk Distribution Award w wysokości 40 tysięcy złotych.

„Return to Montauk" to najnowszy film Volkera Schlöndorffa, twórcy m.in. „Blaszanego bębenka" i „Strajku". Opowiada o pisarzu, który pragnie powrócić do przeszłości i odkryć siebie na nowo. Przyjeżdża do Nowego Jorku, by spotkać się z dawną kochanką. Razem wyruszają na Long Island. „Zwierzęta" to nowy film Grega Zglińskiego, twórcy „Wymyku" i „Całej zimy bez ognia". Małżeństwo Nicka i Anny przeżywa kryzys, dlatego postanowili wyjechać do Szwajcarii. Gdy ich samochód zderza się z owcą, para zaczyna doświadczać dziwacznych wizji. Bohaterami „Ascent" Fiony Tan, jednej z odważniejszych formalnie premier ostatnich lat, są Brytyjka Mary i jej nieżyjący już partner Hiroshi. Kobieta dziedziczy po nim wielką kolekcję zdjęć wulkanu Fuji. Listy, w których opisuje wycieczkę na Fuji, przywołują w umyśle kobiety wspomnienia. Szwajcarski film „Divine Order" Petry Volpe opowiada historię gospodyni domowej Nory. Nie angażowała się dotąd aktywnie w politykę, ale to się zmienia.

Oglądanie na leżąco

Wielką atrakcją będzie „Kino łóżkowe". Serwis BuzzFeed nazwał je jednym z dziesięciu najwspanialszych kin świata. Narodziło się z pomysłu połączenia przeżywania filmowych emocji w dużym gronie widzów, przy równoczesnym poszanowaniu kameralności seansu. Każde łóżko jest wyposażone w osobny ekran i projektor, a równocześnie film mogą oglądać w nim trzy osoby. Kino Łóżkowe zaprasza także w ciągu dnia do lektury książek. W tym roku łóżka staną na terenie pasażu Schillera, a festiwalowicze będą mieli możliwość obejrzeć aż 17 filmów.

Wśród szlagierów znajdą się zdobywca sześciu Oscarów i siedmiu Złotych Globów „La La Land" Damiena Chazelle'a z Emmą Stone i Ryanem Goslinge, „Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej z udziałem Janusza Gajosa, Mai Ostaszewskiej, laureat Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. „Co przynosi przyszłość" Mia Hansen otrzymało nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu w Berlinie i wybitną rolę Isabelle Huppert.

„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" Paolo Genovese to jedna z najzabawniejszych i najbłyskotliwszych komedii sezonu. Siedmioro długoletnich przyjaciół dla urozmaicenia wieczoru rozpoczyna zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią esemeów, e-maili i rozmów telefonicznych. „Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka, to wyróżniony na festiwalu Sundance portret pokoleniowy współczesnych 20-latków. W programie są też „Witajcie w Norwegii" Rune Denstad Langlo, „Deadpool" Tima Millera, „Śmietanka towarzyska" Woody'ego Allena, „Moje córki krowy" Kingi Dębskiej, „Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona oraz „Życie Pi" Anga Lee.

W cyklu „Docs" pokazane zostaną dokumenty z całego świata, które też powalczą o przyznawaną przez publiczność Transatlantyk Distribution Award (40 tys. zł). Bohaterem „Koudelka – Shooting Holy Land" jest jeden z najsłynniejszych czeskich fotografów. W filmie „Jerry Lewis: Man Behind the Clown" zobaczymy amerykańskiego komika, którego żarty rozjaśniły życie milionom widzów.

Odbędzie się też Konkurs Polskich Krótkich Metraży. Najlepsze krótkie filmy polskich filmowców oceni międzynarodowe jury.

Strategie i improwizacje

Ale najważniejsze konkursy związane są z muzyką filmową. Instant Composition Contest to konkurs kompozycji stworzonej natychmiast, wymagający zdolność do improwizacji. Natomiast na Film Music Competition oczekuje się starannego dopracowania kompozycji i oryginalności myśli. Festiwal udostępnił uczestnikom dwa materiały filmowe – krótką fabułę i animację, by sprawdzić wszechstronność warsztatu, do których kompozytorzy mają stworzyć oryginalne ścieżki dźwiękowe.

Z nadesłanych prac zostanie wybranych dziesięciu finalistów. Ich pracę oceni znakomite międzynarodowe jury. Ogłoszenie nazwisk finalistów nastąpi 9 lipca, 20 lipca odbędzie się finał z udziałem jury i publiczności, 21 lipca zaś podczas uroczystej gali zamknięcia ogłoszone zostaną nazwiska laureatów. Zwycięzca otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2017 oraz Transatlantyk Young Composer Award – First Prize w wysokości 20 tys. zł. Wartość drugiej i trzeciej nagrody wynosi 10 i 5 tysięcy zł. Nagrody dla trzech pierwszych zwycięzców Transatlantyk Instant Composer 2017 to odpowiednio – 15, 7,5 i 5 tysięcy złotych. Areną konkursów będzie Teatr Nowy w Łodzi.

Po raz pierwszy w programie festiwalu pojawi się cykl „Historie kina" z najważniejszymi filmami wybitnych twórców. W tym roku motywem przewodnim będą debiuty mistrzów. Bohaterami będą Claire Denis, Sally Potter i Michael Haneke.

Transatlantyk zaprasza też na pokazy filmów dla dzieci, które od tego roku zyskują nazwę Filmowy Klan Urwisów. Nawiązuje ona do, znanego również w Polsce, serialu amerykańskiego z roku 1932, prezentującego przygody sprytnych małych urwisów z sąsiedztwa. W programie znajdą się m.in. „Kacper i Emma na safari", „Jak ukraść psa", „Sonia".

pełny program  www.transatlantyk.org/

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: j.cieslak@rp.pl

Tematem przewodnim łódzkiego festiwalu jest „Siła kobiety".

– Świat na zakręcie, świat w kryzysie uważnie słucha głosu kobiet – powiedział Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara, kompozytor, pomysłodawca i dyrektor festiwalu. – Tego głosu nie można ignorować. Kiedy ciężko pracują, kiedy są kustoszami najważniejszych wartości, kiedy dbają o piękno chwili, która dzięki nim staje się niezapomniana. Chcemy złożyć hołd sile kobiety!

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy