Kino plenerowe od lat jest sprawdzonym przepisem na udane wydarzenie. Potrzebna jest jednak odpowiednia oprawa i zaplecze techniczne – leżaki i ogródki z małą gastronomią to dziś podstawa.
Wiedzą o tym w Skoczowie, gdzie od czerwca do sierpnia, raz w miesiącu, pomiędzy stawami, w otoczeniu parkowych drzew, odbywają się projekcje (ze względu na porę roku zarówno pokazy bajek dla najmłodszych, jak i projekcja filmu dla dorosłych odbywają się po zmroku). Kino plenerowe poprzedza festyn dla dzieci. Dobór repertuaru także ma charakter familijny. Miejskie Centrum Kultury Integrator sięga zarówno po rodzime, jak i zagraniczne filmy, raczej komercyjne.
Impreza integruje całe rodzinny, a frekwencja potwierdza słuszność obranego kierunku. Nie bez znaczenia jest fakt, że pokazy są bezpłatne.
Kino plenerowe pojawiło się w tym roku także w Cieszynie, jako nowa formuła odbywającej się tu od lat imprezy. Wakacyjne kadry i dźwięki to zmodyfikowana propozycja dla miłośników bardziej ambitnego kina i muzyki.
– Impreza zmieniła formułę. W tym roku towarzyszy nam w każdy wakacyjny weekend, w piątek i sobotę w plenerze prezentujemy nowości polskiego kina oraz filmy nieme z muzyką na żywo – mówi Monika Sikora-Monkiewicz, dyrektorka Cieszyńskiego Ośrodka Kultury Dom Narodowy, organizatorka wydarzenia.