We Wrocławiu rosnąć będzie kapitał społeczny, poprawi się jakość życia i edukacja. Biznes postawi na innowacje, a gospodarka na rozwój.
Taka jest wizja rozwoju miasta w 2018 r. przedstawiona na stronie www.Wroclaw.pl, oficjalnym portalu miasta. Jest ona spójna z planami na dalszą przyszłość: „Wrocław w perspektywie 2020 plus" oraz strategią rozwoju Wrocławia 2030.
6 lipca 2017 r. na sesji rady miejskiej radni rozmawiali o planowanych działaniach miasta w przyszłym roku. W dokumencie „Założenia polityki społeczno-gospodarczej Wrocławia na 2018 rok" wskazali na strategiczne przedsięwzięcia w ramach czterech obszarów priorytetowych obejmujących właśnie: Zielony Wrocław, mobilność wrocławian, rozwój partycypacji, budowę kapitału społecznego i poprawę jakości życia, edukację, innowacje, gospodarkę oraz rozwój.
Była kultura, ma być zieleń
Zielony Wrocław ma być najważniejszym celem polityki miejskiej na najbliższe lata, wymagającym inwestycji, m.in. w poprawę jakości powietrza, ochronę gleb, zapewnienie swobodnego i równego dostępu do terenów zielonych, możliwość aktywnego wypoczynku i rekreacji itp. Docelowo zielona infrastruktura ma stanowić strategicznie zaplanowaną sieć przyrodniczą, składającą się z obszarów naturalnych i półnaturalnych.
W drugiej połowie marca 2017 w urzędzie miejskim powstał „zielony departament" do spraw zrównoważonego rozwoju w mieście. Teraz miasto stara się o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019. Na razie jest nią niemieckie Essen, które podobnie jak Wrocław wcześniej uzyskało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. – Podążamy śladem tego miasta i nie mamy kompleksów. Zmierzamy w dobrym kierunku i pracujemy nad mariażem kultury z zielenią – mówił Rafał Dutkiwicz, prezydent Wrocławia od 2002 roku.