– Co roku włączamy nowe miejsca, staramy się odkrywać nieznane, najczęściej nieudostępniane obiekty, w tym działające fabryki – mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, stanowiącego centrum imprezy.
Tym razem do składu festiwalowych obiektów dołączy kopalnia magnezytu w Wirach, pod górą Ślężą, działająca w latach 1959–1996. Jednak to nie wszystko.
– Właśnie przypadła 175. rocznica istnienia kolei na ziemiach polskich (pierwsza linia prowadziła z Wrocławia do Oławy, została otwarta w maju 1842 r.) i przy tej okazji nawiązaliśmy współpracę z PKP, które udostępni kilka dawnych obiektów – dodaje Maciej Mądry, zastępca dyrektora muzeum ds. ochrony zabytków. – Wśród nich najstarszy na terenie Polski dworzec, znajdujący się we Wrocławiu przy ulicy Małachowskiego, w sąsiedztwie obecnego Dworca Głównego, oraz wrocławską parowozownię przy ul. Hermanowskiej.
A jeżeli rozmowy z właścicielem zakończą się powodzeniem, do festiwalowej mapy dołączy fabryka materiałów ogniotrwałych w Jaroszowie k. Strzegomia. To wciąż aktywny zakład, z częściowo czynną kopalnią odkrywkową glin ogniotrwałych i ceramicznych.
Innymi z wciąż działających są Zakłady Porcelany Stołowej Karolina w Jaworzynie (pracujące od 1860 roku) oraz fabryka wagonów Bombardier we Wrocławiu (dawny Pafawag).