Impreza jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego w 2002 r. z inicjatywy Witolda Knychalskiego, a nawiązuje do czterech kultur, które wywarły wpływ na rozwój Łodzi.
– Nie ma w Łodzi drugiego tak rozpoznawalnego i jednocześnie tak łódzkiego festiwalu, głęboko zakorzenionego w historii miasta – stwierdziła Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, które jest organizatorem festiwalu. – To dzięki niemu w całej Polsce wiadomo, że Łódź była i pozostaje miastem wielokulturowym, które współtworzyli Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie.
Za tegoroczny program odpowiada czterech kuratorów: Teresa Latuszewska-Syrda, Przemysław Owczarek, Jakub Porcari i Marcin Tercjak. Przygotowali ponad 30 propozycji.
Stare Miasto
Na otwarcie 8 września Robert Rumas, uznany rzeźbiarz, kurator oraz scenograf, uważany – obok Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego, Pawła Althamera i Zbigniewa Libery – za jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej lat 90., odsłoni pierwszą część swojej autorskiej instalacji w przestrzeni Starego Rynku.
– Koncepcja zainspirowana została archiwalnymi fotografiami, z których wydobyłem nowoczesną, wypełnioną ukrytymi znaczeniami formę – powiedział tajemniczo o realizacji Robert Rumas.