Połowa z dostępnych środków została już zakontraktowana, co – jak ma nadzieję marszałek Elżbieta Anna Polak – da „kopa" lubuskiej gospodarce. A innowacyjnych firm w regionie nie brakuje. To takie spółki, jak Multisoft, Advanced Graphene Products, Hertz Systems, Calmet, produkujący między innymi analizatory jakości energii, a także Streamsoft.
Ponad 2,5 mln zł na badania i innowacje otrzyma Hertz System. Spółka do 2018 r. ma opracować kryptograficzny odbiornik nawigacji satelitarnej GPS-SAASM/GALILEO-PRS przeznaczony dla służb publicznych. Lubuska firma stałaby się dzięki projektowi jedną z kilku na świecie produkujących tego rodzaju urządzenie. Hertz Systems zatrudnia dziesiątki naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Profesor Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju największej uczelni regionu, zapewnia nas, że wiele wydziałów zielonogórskiej uczelni ma bardzo wysoki potencjał współpracy z biznesem. To m.in. wydział mechaniczny, ale ośrodek jest dumny również z doskonałych informatyków, odnajdujących się w różnych dziedzinach gospodarki.
Zatrzymać młodą krew
W Zielonej Górze jest sporo firm z tej branży. Największą z nich ADB Polska (Advanced Digital Broadcast) zatrudnia kilkuset inżynierów, w poważnej części z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projektowane przez nią dekodery TV cyfrowej sprzedawane są m.in. w Australii, USA, Izraelu, Szwajcarii i wielu innych najbardziej rozwiniętych krajach. – W 2004 r. jako ówczesny prezes ADB Polska, otrzymałem od E&Y tytuł przedsiębiorcy roku w jednej z trzech kategorii – „Za upowszechnianie polskiej myśli technicznej na rynkach międzynarodowych i zatrzymanie talentów w Polsce" – mówi dr hab. Janusz Szajna, dziś prezes DTP.
Według władz samorządowych aktualna perspektywa budżetowa ma być szansą na zatrzymanie w województwie „młodej krwi". Profesor Szajna traktuje to jako swoją misję, na podobnych zasadach jak Hertz Systems, spółka DTP również skorzysta ze wsparcia unijnego. Także ponad 2,5 mln zł dostanie na opracowanie systemu wsparcia procesów projektowania i produkcji narzędziami wirtualnej, rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality).