Sponsorzy?
Od trzech lat współpracuję z firmą Renault. Nie odłożę z tego na dom ani samochód, ale spłacam kredyt mieszkaniowy i mogę reprezentować kraj.
Planuje pan rywalizację z pełnosprawnymi?
Odbywa się coraz więcej integracyjnych mityngów, jak nadchodzący Memoriał Kamili – to dobry pomysł. Natomiast nie jestem za łączeniem igrzysk czy mistrzostw świata, bo uważam, że nie da rady opanować tego logistycznie. Coś musiałoby odbyć się kosztem czegoś i pewnie straciłby sport niepełnosprawnych.
Bierze pan pod uwagę start także w igrzyskach olimpijskich w Tokio?
Myślę o tym od jakiegoś czasu. Myśl o zdobyciu szlachetnego miana olimpijczyka to całkiem dobra motywacja na treningach.
Od czego trzeba by zacząć tę drogę?
Od wspomnianego buta. Podczas badań specjaliści od biomechaniki ruchu powiedzieli wprost – 30 procent tego, co robię na treningach, idzie w powietrze. Niech to będzie 3–5 cm wysokości skoku – taka różnica może zdecydować o minimum olimpijskim.
CV
Maciej Lepiato, rocznik 1988, urodzony w Poznaniu. Mistrz paraolimpijski z 2012 i 2016 roku, czterokrotny mistrz świata niepełnosprawnych, rekordzista świata w skoku wzwyż. Brązowy medalista mistrzostw świata niepełnosprawnych w skoku w dal. Startuje w kategorii T44, przeznaczonej dla sportowców po amputacji lub z poważnym uszkodzeniem jednej z nóg poniżej kolana.