– Mieszkaniowy rynek aglomeracji śląskiej jest siódmym co do wielkości rynkiem w kraju – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – Deweloperzy budują mieszkania w Katowicach, Zabrzu, Gliwicach, Tychach, Mysłowicach, Sosnowcu, Świętochłowicach i Piekarach Śląskich. W ponad 50 inwestycjach jest ok. 1,6 tys. ofert lokali – podaje. Jędrzyński zastrzega, że choć region jest dla deweloperów atrakcyjny, to na razie trudno mówić o wielkim wysypie inwestycji.
– Firmy budują osiedla liczące od dziesięciu do nawet 400 lokali. Większość to standard popularny. Lokale ze średniej półki powstają w najlepszych centralnych lokalizacjach Katowic – mówi ekspert RynkuPierwotnego.pl.
Więcej prestiżu
W Katowicach mieszkania buduje m.in. ogólnopolski Atal. Jak mówi Mateusz Juroszek, wiceprezes firmy, spółka zamierza silniej zaznaczyć swoją obecność w tym mieście, bo popyt na lokale rośnie. – W pierwszej połowie roku sprzedaliśmy w Katowicach 131 mieszkań – podaje. Na razie firma realizuje wieloetapową inwestycję Atal Francuska Park, w której docelowo będzie 879 mieszkań. Piąta część osiedla trafiła na rynek w maju. Ceny wahają się od 5,4 do 5,6 tys. zł za mkw.
– Katowice to perspektywiczny rynek dla deweloperów. Nowych osiedli powinno przybywać, także dlatego, że w centrum aglomeracji śląskiej swoje inwestycje lokuje coraz więcej firm – komentuje Mateusz Juroszek.