Branża IT rozkwita na Śląsku

Chociaż region nadal kojarzy się z tradycyjnym przemysłem, szybko rośnie znaczenie nowych technologii.

Aktualizacja: 09.08.2017 18:51 Publikacja: 08.08.2017 21:00

Branża IT rozkwita na Śląsku

Foto: Fotolia

Dwanaście miast brała pod uwagę grupa Accenture przy wyborze lokalizacji dla swojego nowego centrum.

– Ostateczny wybór padł na Katowice z uwagi na biznesowy potencjał Śląska – mówi Witold Rogowski, dyrektor zarządzający Accenture Delivery Center Poland. Powołuje się na badania ABSL Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych.

– Podkreślają one dostęp do wielu zdolnych, dobrze wykwalifikowanych kandydatów: absolwentów i specjalistów, których planujemy pozyskać do współpracy – dodaje Rogowski. Katowickie centrum do końca tego roku chce zatrudnić 60 specjalistów, by docelowo za trzy lata mieć ich około pół tysiąca.

Na Śląsk postawili też inni znaczący gracze z branży IT, np. firmy Epam czy wywodzący się z Australii koncern Altium. Ekspertów to nie dziwi. Podkreślają, że województwo śląskie, obok mazowieckiego i dolnośląskiego, zaliczane jest do regionów o największej atrakcyjności inwestycyjnej i najmniejszym ryzyku.

– Jednym z kluczowych, z punktu widzenia firm informatyczno-usługowych, elementem jest bardzo dobrze rozwinięta sieć teleinformatyczna – mówi Jacek Kotra, dyrektor parku naukowo-technologicznego Technopark Gliwice. Kolejnym atutem jest prężnie działająca specjalna strefa ekonomiczna oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry, którą zapewnia pięć uczelni państwowych i 17 prywatnych, kształcących na kierunkach IT, w tym Politechnika Śląska, która znajduje się w czołówce uczelni technicznych w Polsce. – Większość firm informatycznych prowadzi stały nabór pracowników, a wiele z nich uczestniczy w procesach przekwalifikowania pracowników innych zawodów do branży IT – dodaje szef Technoparku.

Dla przedsiębiorstw dostarczających rozwiązania informatyczne dla branży produkcyjnej Śląsk jest naturalnym środowiskiem do prowadzenia biznesu. To właśnie tu zlokalizowane są fabryki największych producentów z sektora spożywczego, metalowego czy motoryzacyjnego, które potrzebują technologicznego wsparcia, a cały czas powstają nowe zakłady.

– To sprzyja rozwojowi biznesu, zwłaszcza że nastroje w produkcji są doskonałe, a potrzeby tego sektora, jeśli chodzi o IT, są bardzo duże. Wszyscy przygotowują się na wyzwania tzw. przemysłu 4.0, niektórzy prowadzą w obszarze digitalizacji fabryk bardzo zaawansowane prace – mówi Anna Węgrzyn, menedżer ds. zarządzania zasobami ludzkimi w BPSC.

Warto odnotować, że w Gliwicach główną siedzibę ma grupa Euvic, największa w Europie Środkowej federacja spółek IT, w której skład wchodzi kilkanaście różnych przedsiębiorstw. Dynamicznie się rozwija, niedawno kupiła pakiet akcji konkurencyjnego Qumaka. Znaczącą firmą z branży IT jest też gliwickie Wasko, zatrudniające ponad 500 pracowników. W Polsce ma już 15 oddziałów. W ostatnich tygodniach firma pochwaliła się wieloma nowymi kontraktami. Część z nich dotyczy prac w regionie. Mowa tu chociażby o umowie na wykonanie sieci teletechnicznej w budynku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Wasko ma tam ułożyć aż 55 km okablowania.

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego