Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 24.08.2017 22:00 Publikacja: 24.08.2017 22:00
Jan Bończa-Szabłowski
Foto: Fotorzepa / Waldemar Kompała
Jeśli wyszli na prostą, to warto wrócić do realizacji pewnego niezwykłego projektu z ubiegłego roku.
Podczas jednego ze spotkań z Jerzym Kaliną poruszyliśmy mój ulubiony temat, czyli fenomen Brunona Schulza. Miałem w pamięci, rewelacyjną oprawę wystawy „W stronę Schulza", którą Kalina przygotował na Zamku w Lublinie z Fundacją Republika Marzeń. Zależało mi, by także we Wrocławiu, gdy był Europejską Stolicą Kultury, znalazło się godne miejsce dla uczczenia pamięci tego jednego z najbardziej niezwykłych twórców polskiej kultury XX wieku. Ireneusz Grin, którego do geniusza Schulza nie trzeba przekonywać – wszak to on stworzył we Wrocławiu Festiwal Schulzowski – zaproponował nam zorganizowanie wystawy plenerowej związanej z Schulzem. Sugerował, że mogłaby to być np. wersja fotograficzna naszego krążącego po świecie i stale wzbogacanego nowymi pracami projektu „W stronę Schulza" Doceniając dobre serce Grina, uznałem, że ten projekt w stosownym czasie pokażemy w oryginalnej i pełnej wersji w jednym z muzeów, a w plenerze nie będziemy prezentować jego namiastki, tylko coś specjalnego. I nie miałem wątpliwości, że i tym razem trzeba zadzwonić do Jerzego Kaliny, artysty niezwykłego, muśniętego skrzydłem geniuszu. O tym, że to określenie nie jest przesadą, wrocławianie wiedzą najlepiej. To przecież właśnie Kalina jest autorem słynnej instalacji „Przejście", czyli pomnika anonimowego przechodnia, czy pomnika Witolda Pileckiego w formie ogromnego pierścienia.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas