Reklama
Rozwiń

Gedaniści do Gedanopedii

Skoro są i działają varsavianiści, z wielkim pożytkiem dla miasta, dlaczego nie miałoby być gedanistów? No więc będą, dyplomowani.

Publikacja: 11.09.2017 21:00

Serwis PAP Nauka w Polsce poinformował, że Fundacja Gdańska właśnie uruchomiła program stypendialny dla osób chcących studiować gedanistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Podyplomowe studia pozwolą poznać dzieje i kulturę miasta oraz jego najbliższych okolic, od średniowiecza po dzień dzisiejszy.

Takie poznawanie jest potrzebne w Gdańsku i na Pomorzu bodaj bardziej niż w innych miastach i regionach. Przykład pierwszy z brzegu: klub sportowy Gedania. Próżno szukać Gedanii we Wrzeszczu przy ul. Kościuszki. Stara hala nie istnieje, budynek socjalny popada w ruinę, a klub musiał się przenieść do siedziby tymczasowej. Istniejący od 1922 roku klub „hibernuje" na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Przymorze przy ul. Czarny Dwór 12/3. Tutaj trafiła masa pamiątek: pucharów, medali, zdjęć, kronik. Wszystkie zostały wyeksponowane i są dostępne dla miłośników historii Gdańska. Większość trofeów przedwojennych zaginęła, kiedy 1 września 1939 roku bojówki hitlerowskie wtargnęły na teren klubu we Wrzeszczu. Tego samego dnia aresztowano prawie wszystkich gedanistów. Część wymordowano, duża ich liczba trafiła do obozów koncentracyjnych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Regiony
Bezpieczne lato w Warszawie – dla wszystkich
Regiony
Gapowicze regionalnym wyzwaniem dla samorządów
Regiony
Katowice stawiają na miejską infrastrukturę rowerową
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Regiony
Tak Warszawa podniosła się z ruin