Według najnowszego raportu Banku Millennium pt. „Indeks Millennium 2017. Potencjał innowacyjności regionów" Dolnośląskie zajmuje po Mazowszu i Małopolsce trzecią pozycję w kraju z dorobkiem 76 punktów. Co ważne, nadrobiło 8 punktów do mazowieckiego lidera od 2011 r., podobnie jak Małopolska, szybciej dystans skracało jedynie województwo lubelskie. Szczególną przewagą województwo cieszy się w dziedzinie dorobku patentowego, zajmując pierwsze miejsce w Polsce pod względem liczby patentów na 1 mln mieszkańców. Cechą Dolnego Śląska jest również wysoka przedsiębiorczość, czyli duży udział przedsiębiorstw na 1000 mieszkańców.
Siła Politechniki
Prym wśród regionalnych uczelni wiedzie Politechnika Wrocławska, która w 2015 r. uzyskała 116 patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe oraz dokonała też 119 zgłoszeń. – Istotne jest to, że Politechnika Wrocławska ma stabilny dorobek, słowem, nie spodziewamy się, by ta przewaga regionu traciła na znaczeniu – mówi nam Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Millennium Banku. Inne parametry rankingu, czyli wskaźnik edukacji policealnej oraz liczba zatrudnionych w B+R, plasują ten region na trzecim miejscu w kraju.
Nieco gorzej wyglądają wydatki na badania i rozwój, 0,9 proc. PKB i szóste miejsce, stopa wartości dodanej, szóste miejsce, i wydajność pracy, dwunaste miejsce. Region charakteryzuje się dobrą dywersyfikacją struktury gospodarki, niemniej ma największy udział przemysłu w tworzeniu wartości dodanej brutto, czyli 42 proc., z czego poważną część generuje sektor motoryzacyjny, elektromaszynowy i maszynowy. Na 30 największych firm województwa siedem pochodzi z branży samochodowej. – To branże będące poważnymi nośnikami innowacji. Zarażają swoich dostawców innowacjami poprzez duże wymagania. W tym kontekście ważna jest również rola politechniki, a według dolnośląskich przedsiębiorców współpraca nauki z biznesem układa się w regionie lepiej niż w pozostałych częściach kraju – dodaje Maliszewski.
Najwięcej na działania badawczo-rozwojowe przeznaczyli producenci motoryzacji, czyli 36 proc., w mniejszym stopniu producenci pozostałego sprzętu transportowego oraz maszyn i urządzeń. Przedsiębiorstwa współdziałające z tymi sektorami na Dolnym Śląsku są bardzo innowacyjne, a wśród nich wiele jest mikro-, małych i średnich firm.