Już dzisiaj dużo się dzieje w książnicy, która nosi imię znanego pisarza Stanisława Grochowiaka. We wrześniu otworzono tam nowy pokój patrona, który jest wyposażony w meble z lat, w których żył poeta. W pracach nad aranżacją udział brali m.in. znany leszczyński antykwariusz Janusz Skrzypczak, Stanisław Kordylas oraz Zofia Skrzypczak-Czekajło.
Mało kto pamięta, że Stanisław Grochowiak urodził się w Lesznie. Tu chodził do podstawówki, tu skończył liceum i rozpoczął pierwszą pracę. Dopiero później wyjechał z miasta. Ale ono pamięta o nim. W Lesznie już od trzech lat odbywa się festiwal „Miasto Grochowiaka". W tegorocznej edycji odbyła się m.in. akcja poetycka „Nie było lata". Rafał Śpiewak, który był wystylizowany na poetę, i Teatr Agrafka spacerowali po leszczyńskim deptaku, wstępowali do okolicznych sklepów, rozmawiali z mieszkańcami. W Galerii Lochy Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP), odbył się koncert zespołu Byle bez Prądu, a także panel dyskusyjny „Menuet z poetą", podczas którego dyskutowano o Grochowiaku, a w miejscowej galerii handlowej wydawano paragony z fragmentami poezji leszczyńskiego poety.
Na początku listopada zostanie otwarta Biblioteka Ratuszowa. – To będzie czytelnia połączona z restauracją w siedzibie Urzędu Miasta – mówi Krzysztof Taciak z MBP. Będzie można tam wypożyczyć książkę, przeczytać prasę, napić się kawy czy przyjść na koncert. Przed południem Biblioteka Ratuszowa będzie działać głównie z myślą o seniorach. Popołudniami można będzie posłuchać dobrej muzyki. W soboty zaplanowano koncerty na żywo.
Od stycznia z kolei działa Biblioteka Dworcowa – na stacji PKP. – To nie jest zwyczajna filia, ale takie centrum kultury i informacji turystycznej. Na miejscu można przeczytać książkę, skorzystać z komputera. Odbywają się tam też wystawy – wylicza Taciak.