Na NCKF złożą się sale kinowe oraz interaktywne wystawy. „Materia kina" zaprezentuje kolejne etapy powstawania filmu – od prac nad scenariuszem, przez dobór aktorów, scenografię, charakteryzację i pracę na planie, po montaż, efekty specjalne, udźwiękowienie i dystrybucję. „Mechaniczne oko" opowie o historii i przyszłości technologii filmowych. Przewidziano też spacer szlakiem historii rodzimego filmu – „Kino Polonia". I tu szefostwo NCKF liczy na pomoc środowiska filmowego oraz publiczności (w formie darowizny lub depozytu) – mile widziane są wszelkie filmowe pamiątki: rekwizyty, kostiumy, elementy dekoracji i sprzęt techniczny, dokumenty i nagrody, plakaty, neony kinowe, bilety, czasopisma.
Zbiórkę rozpoczęto podczas konferencji towarzyszącej 42. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a pierwszym eksponatem, który trafił w ten sposób do kolekcji NCKF, jest Srebrny Niedźwiedź – Nagroda im. Alfreda Bauera za film „Pokot" podarowana przez Agnieszkę Holland. Statuetkę przekazała córka laureatki, także reżyserka, Kasia Adamik.
– Równolegle zdobywamy eksponaty z innych źródeł – negocjujemy z kolekcjonerami, kupujemy na Allegro. W magazynach zgromadziliśmy m.in. elementy uzbrojenia, filmowe szyldy, do tego afisze i całą masę projektorów, aparatów – mówi „Rz" Michał Kędzierski z EC1.
Wkrótce okaże się, kto będzie odpowiadał za wystrój wnętrza i przygotowanie wystaw NCKF. Na placu boju pozostały dwie firmy – nsMoonStudio i New Amsterdam.