Unia została powołana przez Orange Polska, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego. Jej celem jest zapewnienie szerokopasmowego internetu i faktyczna likwidacja „białych plam" w regionie oraz rozwój społeczeństwa informacyjnego. Gminy, które do niej przystąpią, będą uczestniczyć w ustalaniu założeń projektu „ostatniej mili", tak aby wybudowana sieć jak najlepiej zaspokajała potrzeby mieszkańców, firm i jednostek publicznych.
Przystąpienie do Unii daje gminom możliwość promocji gminy jako lokalizacji przyjaznej inwestorom, a zrealizowana inwestycja pozwoli na wprowadzenie publicznych e-usług i oszczędnościowych rozwiązań typu smart city. Jako pierwsze deklaracje o przystąpieniu do Unii podpisały m.in. gminy: Gubin, Dąbie, Nowa Sól i Przewóz.
Lubuskie jest pierwszym regionem, który już w 2014 r. zakończył budowę szkieletowej sieci szerokopasmowej, obejmującej ponad 320 miejscowości i wsi w regionie. Dzięki niej nikt w regionie nie będzie się czuł wykluczony cyfrowo, pod warunkiem jednak, że powstaną tzw. połączenia ostatniej mili, od punktów dostępowych (które powstały w ramach projektu „Szerokopasmowe Lubuskie") do lokali abonentów, szkół czy instytucji samorządowych. Są na to pieniądze unijne w ramach programu operacyjnego „Polska cyfrowa". Pozyskała je firma Orange Polska, która przystępuje do realizacji szeroko zakrojonego programu inwestycyjnego obejmującego łącznie 82 gminy województwa lubuskiego.
Taką „ostatnią milę" wykonano już w gminie Sulęcin – pierwszej w Polsce, w której wszystkie miejscowości sołeckie zostały podłączone do superszybkiego internetu. Jak tłumaczą urzędnicy, działanie to było reakcją na zgłaszane przez mieszkańców sołectw problemy z dostępem do sieci.
Czas dociągnąć kable
Teraz czas na kolejne miejscowości. Przykładowo na terenie gminy Słońsk 300 gospodarstw domowych klasyfikowanych jako „białe plamy" na mapie dostępu do internetu w ramach projektu zyska ultraszybkie światłowodowe łącza. W samej miejscowości Słońsk sieć dotrze do 233 gospodarstw domowych, w miejscowości Budzigniew do 15, a w Chartowie, Jamnie i Polnym – do kolejnych 52. Z kolei w gminie Dąbie projekt obejmie wsie Dąbie, Stary Zagór, Nowy Zagór, Trzebule, Pław, Szczawno, Ciemnice, Połupin, Gronów, Dąbki i Łagów. Orange Polska zbuduje sieć do granicy działek, przewidując zapas kabla niezbędny do przedłużenia jej do budynków w przypadku zainteresowania mieszkańców korzystaniem z usług szerokopasmowych.