Nad trzebińskim Balatonem

Popularne kąpielisko uzyska nowy blask. Powstaną pływające baseny, plaża i drewniany taras.

Publikacja: 08.10.2017 22:00

Trzebiński zbiornik powstał w wyrobisku po kamieniołomie

Trzebiński zbiornik powstał w wyrobisku po kamieniołomie

Foto: AdobeStock

Rozpoczęła się przebudowa kąpieliska Balaton, popularnie nazywanego sercem Trzebini (akwen fotografowany z góry ma kształt serca). To najważniejsza inwestycja w gminie, od wielu lat wyczekiwana przez mieszkańców i turystów. Przebudowa ma spowodować, że już w przyszłym roku to miejsce będzie wyglądać zupełnie inaczej i stanie się jednym z najpopularniejszych w południowej Polsce do spędzania wolnego czasu i rekreacji nad wodą.

Dawny kamieniołom

Trzebiński akwen przy ul. Rybnej jest najbardziej urokliwym kąpieliskiem w tej części kraju. Powstał w wyrobisku po kamieniołomie na obszarze blisko 3 hektarów. Jest otoczony pionowymi, wapiennymi ścianami. Może się też pochwalić krystalicznie czystą wodą pierwszej klasy czystości, co powoduje, że jest atrakcyjnym miejscem nie tylko dla amatorów kąpieli, ale i dla nurków. – Nic dziwnego, że w lecie nad dawny kamieniołom przyjeżdżają turyści z całej Małopolski, a nawet ze Śląska. Czasem pływa i odpoczywa tu nawet kilka tysięcy ludzi jednocześnie – mówi Beata Stańczyk z Zatora. – Są tłumy, ale wolę przyjeżdżać nad wodę do Trzebini, a nie w inne miejsca. Chociaż nie jest to kąpielisko bezpieczne – dodaje.

Balaton faktycznie nie jest bezpiecznym miejscem do kąpieli. Średnia głębokość wody w nim wynosi 6 m, zdarzają się też głębiny sięgające ponad 9 m. W niektórych miejscach nawet tuż przy brzegu jest bardzo głęboko. Zdarzały się tu przypadki utonięć. Brak bezpieczeństwa i fakt, że nad wodą brakuje atrakcji oczekiwanych przez szukających wypoczynku, spowodował, że od lat planowano przebudowę kąpieliska. Powstało kilka planów przebudowy, niektóre bardzo ambitne, a koszt realizacji szacowano nawet na kilkanaście milionów złotych. Zdaniem mieszkańców na pewno potrzebne jest przede wszystkim bezpieczne miejsce do kąpieli. Do tej pory w sezonie ratownik pilnował tylko małej części kąpieliska, gdzie pływają głównie najmłodsi. Brakuje sportowych atrakcji: boisk do gry w piłkę plażową i siatkówki, oraz miejsc do grillowania, a także porządnych sanitariatów. Przydałyby się też parkingi z prawdziwego zdarzenia na większą liczbę samochodów. Trzy parkingi znajdujące się w odległości ok. 100 m od kąpieliska szybko się zapełniają i chętni szukający relaksu nad wodą muszą szukać miejsc np. przy ulicy Ochronkowej czy Młoszowskiej, ok. 900 m dalej. – Kierujemy parkujących także na nasze parkingi przy domu kultury, kinie czy przy dworcu – podkreśla Jarosław Okoczuk, zastępca burmistrza Trzebini.

W nowym sezonie

Obecne władze miasta postanowiły przebudować kąpielisko i chcą zrobić to przed nowym sezonem. – Ambitne plany dotyczące przebudowy zostały zweryfikowane, przede wszystkim ze względu na koszty. Pieniądze na inwestycję, która właśnie się rozpoczęła, pochodzą tylko z budżetu gminy – mówi Renata Wielonek z Wydziału Rozwoju Gminy Trzebinia. Za 3,7 mln zł powstaną trzy tzw. pływające baseny o łącznej wielkości 40 na 90 m. Jeden z basenów, o głębokości 80 cm, zostanie przeznaczony dla dzieci. Docelowo głębokość w najgłębszym miejscu wyniesie 1,60 m. Nad Balatonem zostanie utworzona piaszczysta plaża z bezpiecznym zejściem do wody. Projekt zakłada także budowę drewnianego tarasu łączącego baseny, montaż leżaków do opalania na brzegu i zainstalowanie stojaków rowerowych dla cyklistów. Kąpielisko ma być oświetlane ekologicznym oświetleniem solarnym. Jarosław Okoczuk tłumaczy, że pierwotne plany przebudowy tego miejsca zakładały wiele innych prac, ale spowodowałyby zniszczenie unikalnego środowiska i charakteru Balatonu. – Realizacja jednego z projektów spowodowałaby m.in. wycięcie wszystkich drzew, a trzebinianie nie chcieli tu kolejnej betonowej pustyni. Balaton jest piękny i atrakcyjny, bo naturalny. I tę naturalność i my, i mieszkańcy chcemy zachować – zaznacza.

Inwestycja została podzielona na dwa etapy, które powinny się zakończyć przed startem przyszłorocznego sezonu letniego. – Pracy jest dużo, ale nie obawiamy się, że wykonawca nie zdąży. Spółka Rembud z Trzebini, która wygrała przetarg na urządzenie kąpielisk, jest doświadczoną firmą i realizowała już kilka inwestycji dla naszej gminy – przekonuje Renata Wielonek z urzędu gminy. W pierwszym etapie roboty rozpoczną się od wykonania konstrukcji żelbetowej, która będzie podporą dla podwieszanych basenów.

Plany na przyszłość

To, co zostanie wykonane w otoczeniu Balatonu przed nowym sezonem, to nie wszystkie planowane inwestycje. Władze gminy nie ukrywają, że myślą o dodatkowych atrakcjach i liczą na większą liczbę turystów. – Balaton ze względu na swoją niezwykłość od dawna przyciąga turystów. Mamy nadzieję, że będzie tylko lepiej w tym względzie. Chcemy zachować pierwotny charakter kąpieliska, ale myślimy o nowych inwestycjach, które tego charakteru nie zaburzą – podkreśla wiceburmistrz Jarosław Okoczuk. Przy Balatonie działa już park linowy Balapark, który stał się największą letnią atrakcją w gminie. 120-metrowa trasa ma osiem stanowisk z siedmioma przeszkodami o zróżnicowanym stopniu trudności. A niedawno zostały zakończone formalności związane z budową kolejnej atrakcji – 500-metrowej tyrolki, największej w Polsce. Na linie będzie można przejechać z jednego brzegu akwenu na drugi. Wejście ma być wytyczone od strony kąpieliska. Prace przy Balatonie nie są jedyną inwestycją w gminie Trzebinia związaną z przebudową miejsc wodnej rekreacji i wypoczynku. W planach jest także przebudowa zalewu Chechło.

Rozpoczęła się przebudowa kąpieliska Balaton, popularnie nazywanego sercem Trzebini (akwen fotografowany z góry ma kształt serca). To najważniejsza inwestycja w gminie, od wielu lat wyczekiwana przez mieszkańców i turystów. Przebudowa ma spowodować, że już w przyszłym roku to miejsce będzie wyglądać zupełnie inaczej i stanie się jednym z najpopularniejszych w południowej Polsce do spędzania wolnego czasu i rekreacji nad wodą.

Dawny kamieniołom

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony