Unijna lokomotywa na Śląsku szybko się rozpędza. Na półmetku wykorzystania funduszy UE (nowej puli na lata 2014–2020) wartość realizowanych tu projektów to ok. 14 mld zł – wynika z analizy „Rzeczpospolitej".

Na te 14 mld zł składają się tysiące przeróżnych projektów, jednak największe to oczywiście wielkie inwestycje infrastrukturalne. Przy współudziale unijnych funduszy budowany jest np. zbiornik przeciwpowodziowy (polder) Racibórz Dolny na Odrze za ok. 1,4 mld zł. Ma on zapewnić ochronę przeciwpowodziową dla ponad 1,3 mln osób z trzech województw.

Sporo pieniędzy idzie też na inwestycje drogowe. Największa z nich, za 433 mln zł (z czego UE dołoży 290 mln zł), to budowa ważnej arterii w Rybniku. Ale duży komunikacyjny rozgardiasz czeka większość śląskich miast, bo większości z nich udało się podpisać w ciągu ostatniego roku umowy na dotacje. – W Rudzie Śląskiej to budowa najważniejszej części układu komunikacyjnego miasta o zasięgu regionalnym – Trasy N–S (Północ–Południe) – wyjaśnia Aleksandra Kruszewska, naczelnik wydziału rozwoju miasta w Rudzie Śląskiej. – Docelowo budowana trasa połączy bezkolizyjnie Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4 – dodaje. Spore inwestycje zapowiadają się też w dziedzinie gospodarki niskoemisyjnej. Przykładowo Tychy, Katowice czy Sosnowiec mają już umowy na dofinansowanie ekologicznego transportu miejskiego, w tym zakupu autobusów elektrycznych. Największym beneficjentem funduszy UE na Śląsku są instytucje publiczne, jednak coraz więcej pieniędzy trafia do przedsiębiorstw. Przykładowo spółka Aluprof z Bielska-Białej dostała z UE ok. 10 mln zł, dzięki którym może wybudować Centrum Badań i Innowacji za ok. 65 mln zł. Z kolei Huta Bankowa za ok. 70 mln zł przygotuje nowe technologie wytwarzania prętów walcowych.

Prawie połowa unijnych funduszy, które dotychczas trafiły na Śląsk, pochodzi z programów krajowych, a połowa ze śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W wykorzystaniu tego ostatniego widać ogromny postęp – na koniec sierpnia Urząd Marszałkowski rozdysponował ok. 5 mld zł funduszy UE, gdy rok temu było to zaledwie 930 mln zł.